Coraz więcej osób boryka się z problemami ze strony układu trawiennego. Odczuwają oni przykre dolegliwości żołądkowo – jelitowe, przelewanie w brzuchu po zjedzonym posiłku, towarzyszy im także uczucie ciężkości na żołądku, często z badań wychodzi też przerost bakterii Helicobacter.
Problemy trawienne są ostatnio tak popularne jak alergie u dzieci. Stają się wręcz czymś powszechnym.
Czy to normalne zjawisko? Oczywiście, że nie, tak samo jak alergie nie są zjawiskiem normalnym.
Wiele z przypadłości, które nas dotyka, jak np. zespół nieszczelnego jelita, nadwrażliwość jelit, ale również obniżona odporność, alergie, astma, wysypki skórne niewiadomego pochodzenia, a nawet bóle głowy czy bóle stawów, mogą być oznaką niedokwaszenia żołądka.
Czy w takim razie gdybyśmy go zakwasili moglibyśmy pozbyć się wielu problemów z tej listy, jeśli nas rzecz jasna dotyczą?
Odpowiedź brzmi: tak. Nie spotkałam jednak jeszcze lekarza, który leczyłby astmę zakwaszając żołądek.
Procedura ta, choć rzadko stosowana przez lekarzy, jest bardzo prosta, tania i przede wszystkim skuteczna.
Najpierw jednak, zanim przystąpisz do zakwaszania, lepiej upewnić się czy problem dotyczy również Ciebie.
Jak sprawdzić stopień zakwaszenia żołądka bez konieczności wizyty u lekarza?
Można wykonać bardzo prosty test sody domowym sposobem.
W tym celu potrzebujesz:
- sody oczyszczonej,
- wody,
- zegarka bądź stopera.
Ważne aby soda nie była zwietrzała, można to sprawdzić polewając po sodzie octem. Powinna wystąpić reakcja (pojawią się bąbelki).
Najlepiej rano np. przed śniadaniem (chodzi o to aby żołądek był pusty i nie zalegały w nim treści pokarmowe) należy wypić pół szklanki wody z dodatkiem 1 łyżeczki sody oczyszczonej i sprawdzić po jakim czasie się odbije.
Dzieciom dodajesz pół łyżeczki sody na 1/2 szklankę wody.
Czas odbicia daje Ci obraz zakwaszenia żołądka
- podczas picia – nadkwasota,
- do 40 sekund po wypiciu – nadkwasota, im bliżej 40 sekund tym mniejsza,
- 40 – 90 sekund – dobre zakwaszenie,
- powyżej 90 sekund – słabe zakwaszenie, im później tym silniejsze niedokwaszenie.
Bezpośrednio po wykonaniu testu nie należy spożywać żadnych pokarmów, ponieważ właśnie zobojętniłaś kwasy w żołądku odpowiedzialne za trawienie do poziomu ph wody, czyli nic się nie strawi. 15 minut przed posiłkiem dobrze jest napić się pół szklanki wody z sokiem wyciśniętym z połowy z cytryny, lub z 1 łyżką octu jabłkowego albo nałożyć na język szczyptę dobrej jakości soli i połknąć gdy się nieco rozpuści.
Na jakiej zasadzie działa test sody?
Kwas solny w reakcji z sodą oczyszczoną natychmiast zareaguje wywołując efekt odbicia. Im więcej kwasu solnego w żołądku, tym szybciej nastąpi reakcja. Test jest bardzo skuteczny w ocenie stanu zakwaszenia żołądka.
Inne badania jakie możesz wykonać ale już nie samodzielnie, niektóre z nich są mało przyjemne:
- gastroskopia, poprzez pomiar wartości ph w żołądku po pobraniu materiału z żołądka,
- analiza pierwiastkowa włosa – badanie poziomu cynku, wapnia i żelaza (pierwiastki te nie są dobrze wchłaniane przy niedokwaszonym żołądku),
- badanie stolca pod kątem niestrawionych białek.
Zachęcam Cię do wykonania testu sody w domu. Być może okaże się, że jeśli masz niedokwaszony żołądek po zastosowaniu kilku prostych metod, w krótkim czasie dokwasisz żołądek i pozbędziesz się ciągłych problemów z trawieniem, z wypróżnianiem i innych, których nawet nie skojarzyłabyś z procesem trawienia.
Zapraszam Cię do przeczytania wpisu na blogu Co się dzieje, gdy mamy niedokwaszony żołądek? Dowiesz się z niego między innymi jakie są pierwsze oznaki niedokwaszenia żołądka oraz co może się stać, jeśli zbagatelizujesz problem lub sięgniesz po leki zobojętniające żołądek od lekarza.
Pamiętaj, jesteś tym co wchłaniasz bardziej niż tym co jesz!
Źródła:
“Alkaliczny styl życia” Beata Sokołowska,
“Leczenie dobrą dietą” Katarzyna Lewko,
“Jelita wiedzą lepiej” Michael Mosley.