Wstajesz rano i kierujesz się w stronę łazienki, wyspana i wypoczęta, w dobrym humorze pomimo poniedziałkowego poranku. Zaświecasz światło w łazience, jak zwykle robisz ogląd ogólny twarzy 🙂 a tu nagle, nie.. niemożliwe. Czyżby to był siwy włos? Szybko próbujesz usunąć go z pola widzenia, co by małżonek nie zdążył zobaczyć. A może jednak przewidziało Ci się? W końcu jest jeszcze wczesna godzina, no i ten poniedziałek…
Siwienie to nic złego, jednak niektórym może spędzać sen z powiek. Jest wiele czynników wpływających na ten stan rzeczy. Możemy jednak temu procesowi skutecznie zaradzić, a na pewno powstrzymać jego intensywność wprowadzając w życie kilka zmian. Przy okazji skutecznie cofniemy swój wiek biologiczny.
W dzisiejszym wpisie wszystko o przyczynach siwienia oraz metodach mających na celu zatrzymanie intensywności tego procesu.
Nie oszukujmy się jednak, bo prędzej czy później i tak naszą czuprynę przysłoni siwizna, którą nawet jeśli farbujesz włosy, będzie widać przy odrostach po tygodniu.
Czym jest proces siwienia?
Proces siwienia jest naturalnym procesem, to naturalna kolej rzeczy. W korzeniu włosa znajdują się komórki o nazwie melanocyty. Są one odpowiedzialne za produkcję barwnika włosów – melaniny. Melanocyty z czasem ulegają procesowi starzenia i nie produkują już wystarczającej ilości melaniny. Ma to oczywiście swoje odbicie w rozpoczynającym się siwieniu włosów.
Problem pojawia się wówczas gdy zaczyna się siwieć w wieku 20-stu kilku lat. Wtedy może to być oznaką, że coś złego dzieje się w organizmie oraz że ogólna jego kondycja nie jest w najlepszym stanie. Wykluczamy szczególne predyspozycje genetyczne. To samo dotyczy osób, które siwieją za szybko. To oznaka, że trzeba przyglądnąć się pewnym sferom swojego życia najlepiej przy użyciu dobrej lupy. I to dzisiaj zrobimy:)
Jakie są główne przyczyny siwienia włosów?
- predyspozycje genetyczne,
- nadmierny stres,
- niewłaściwa dieta = niedobór witamin i minerałów,
- stosowanie używek (papierosy, alkohol, nadmierne picie kawy),
- niewłaściwy styl życia,
- choroby takie jak: anemia złośliwa, genetyczna choroba Wernera, choroby tarczycy, cukrzyca ale również zaburzenia krążenia, problemy z nerkami, z kręgosłupem, hormonalne,
- długotrwałe leczenie farmakologiczne.
Predyspozycje genetyczne mają duże znaczenie w procesie siwienia włosów.
Jednak nie zwalajmy winy wyłącznie na geny. Obecnie badania naukowe wyraźnie wskazują na to, że geny można skutecznie “oszukać”. W bibliografii znajdziesz odnośniki do książek potwierdzających ten fakt.
Niezwykle istotne jest to jaki prowadzisz styl życia.
Jeżeli na co dzień nadmiernie stresujesz się i, co gorsza, nie pozbywasz się nagromadzonych emocji np. przez codzienny spacer, aktywność fizyczną, wieczorny odpoczynek czy odpowiednią ilość snu, to w pewnym momencie zaczniesz siwieć szybciej niż Ci się wydaje. Znam takie osoby, które wydawałoby się, że posiwiały wręcz z dnia na dzień w wyniku nadmiernego stresu i przytłoczenia obowiązkami. Zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu. Być może rady w nim zawarte pomogą Ci się zrelaksować. Jednym słowem trzeba wyluzować i nie brać aż tak na poważnie wszystkiego w życiu…
Przyglądnij się swojemu codziennemu menu.
Jeśli serwujesz sobie każdego dnia pszenicę w zestawie ze sklepowym nabiałem, zajadasz słodyczami, stosujesz używki, a warzywa i owoce stanowią skromny dodatek do tego wszystkiego to nie ma się co dziwić, że prawdopodobnie Twój wiek biologiczny jest wyższy niż metryczka wskazuje. Dla procesu siwienia włosów większe znaczenie ma wiek biologiczny niż ten podany na dowodzie osobistym.
O zasadach zdrowej diety dowiesz się czytając ten wpis. Poznaj też 5 produktów, których należy unikać w diecie i postaraj się, na tyle na ile możesz, wdrożyć te zmiany do codziennego menu.
Jeżeli wykluczasz choroby oraz nie stosujesz na stałe silnych leków, które mogą przyczyniać się do przedwczesnego i nadmiernego siwienia włosów to poznaj proste metody na to jak zatrzymać ten proces.
Jak zatrzymać proces siwienia? Poznaj 7 prostych metod.
1. Produkty bogate w chlorofil.
Tradycyjna medycyna chińska łączy pigmentację włosów z jakością krwi i siłą nerek. Siwizna zatem nie tyle wskazuje na starość, co na słabe krew i nerki. Jeśli wykluczasz u siebie choroby nerek to weź pod ocenę jakość swojej krwi.
Chlorofil to substancja niemal w 100% zbliżona do ludzkiej krwi, tym samym ma niezwykłą zdolność wzmacniania jej.
Polecam Ci do przeczytania wpis na temat produktów bogatych w chlorofil. Szczególnie zachęcam Cię abyś zaopatrzyła się w trawę pszeniczną. Jest to pokarm niemal idealny dla człowieka i ma udowodnione działanie zapobiegające siwieniu włosów. Badania wskazują, że regularna konsumpcja trawy pszenicznej może nawet odwrócić proces siwienia. Produkt ten można kupić w formie proszku (i sypać do koktajli) lub w formie tabletek do połknięcia.
2. Ashwagandha.
A dokładniej indyjski żeń – szeń. Jest nazywana “korzeniem mądrości”. Bardzo mocno wpływa na jasność umysłu, pamięć i koncentrację, wzmacnia organizm, podnosi libido oraz pomaga regulować gospodarkę hormonalną.
Naturalnie odpręża po stresującym dniu, jak też pomaga lepiej funkcjonować w warunkach stresujących. Chińska Medycyna Ludowa określa Ashwagandhę stabilizatorem nastroju.
Substancja ta jest tak silnie naładowana substancjami odżywczymi, że szczególnie polecam Ci ją jeśli w Twoim życiu jest dużo stresu, odczuwasz ogólne zmęczenie i brak energii.
Badania dowodzą, że indyjski żeń – szeń skutecznie powstrzymuje proces siwienia włosów.
Ale nie ma się co dziwić skoro ma tak imponujące właściwości prozdrowotne, a wymieniłam zaledwie kilka z nich.
3. Olejek goździkowy.
Olejek goździkowy posiada naturalną zdolność przyciemniania włosów. Dodaj kilka kropel olejku goździkowego do szamponu bezpośrednio przed nałożeniem go na skórę głowy. Rozmieszaj w dłoniach i umyj włosy. Możesz również dodać olejek do maski i zostawić na noc, a rano umyć włosy. Powtarzaj czynność przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Maskę na noc nakładaj 1 raz w tygodniu lub 1 raz na dwa tygodnie.
4. Olej kokosowy.
Olej kokosowy zmieszany z niewielką ilością soku z cytryny i nałożony na włosy jako maska ma silne właściwości regeneracyjne, wzmacniające i odbudowujące cebulki włosów. Zabieg ten poprawia kondycję włosów i naturalnie przyciemnia ich kolor. Nawilżające właściwości tego oleju sprawią, że istniejące już siwe włosy nie będą “sztywne” w dotyku, co często ma miejsce.
5. Zrównoważona dieta.
Postaw głównie na witaminę A, z grupy B, C, E oraz cynk, miedź, krzem, siarkę i żelazo.
Zachęcam Cię abyś w pierwszej kolejności sięgnęła po produkty żywnościowe bogate w te witaminy i minerały.
W jakich produktach znajdziemy witaminy i minerały wzmacniające kondycję włosów?
witamina A: masło, jajko, marchew, pomidory, brokuły, papryka czerwona
witaminy z grupy B: wszystkie zielonolistne i krzyżowe warzywa głównie szpinak, jarmuż, pomidory, ziemniaki, kalafior, fasola oraz owoce m.in. banany, kiwi, śliwki, truskawki, jabłka.
witamina C: kapusta kiszona, pomarańcze, kiwi, herbata z dzikiej róży, acerola, żurawina, czarna porzeczka, natka pietruszki, brokuły.
witamina E: awokado, orzechy, nasiona, oleje roślinne, kiełki pszenicy,
cynk: nasiona szczególnie słonecznik, wątróbka, dynia, kakao, wołowina, kasza gryczana, fasola.
miedź: nasiona, orzechy, wątróbka, nerki, warzywa liściaste, owoce suszone, pomidory, awokado, produkty pełnoziarniste
krzem: herbata ze skrzypu polnego, pokrzywy, produkty pełnoziarniste głównie płatki owsiane, skórka owoców (niepryskanych)
siarka: podroby, mięso, jajka, cebula, czosnek, owies, groch, kapusta, kalafior, brokuły, chrzan, rzodkiewka, morele, awokado, truskawki
żelazo: wątróbka, jajka, ryby, mięso, pestki orzechy, wiórki kokosowe, jarmuż, szpinak, kasza gryczana i jaglana, buraczki, rośliny strączkowe.
Szczególnie ważne są witaminy z grupy B oraz miedź.
Czasami konieczna okazać się może suplementacja, szczególnie w przypadku witamin z grupy B, gdyż tych szybko pozbywamy się z organizmu. Nie mają one zdolności do akumulacji. Sama zażywam kompleks witamin z grupy B w dawce po 50 mg każdej witaminy w jednej kapsułce 1 raz dziennie. Witaminy z grupy B pomagają, tak jak ashwagandha, lepiej radzić sobie ze stresem. Możesz również pić drożdże piwne pół szklanki dwa razy w tygodniu. Drożdże bogate są w biotynę i witaminę B5, które wpływają na stan włosów, skóry i paznokci.
Z suplementacją miedzi trzeba bardzo uważać. Zazwyczaj mamy jej nadmiar w organizmie, z kolei przedawkowanie jest bardzo niebezpieczne. Najlepiej sprawdź w badaniach krwi poziom tego pierwiastka przed podjęciem decyzji. Miedź jest antagonistą cynku. Nigdy nie można przeważyć jednego pierwiastka nie uzupełniając równocześnie drugiego. Stosując suplementację obydwoma pierwiastkami wskazane jest nie przyjmowanie ich równocześnie. Dobrze jest rano brać np. cynk, a wieczorem miedź.
6. Delikatne szampony pielęgnacyjne.
Włosy siwe charakteryzują się znaczną sztywnością i matowością, dlatego należy dbać o nie w sposób szczególny. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli na poprawę wyglądu siwiejących kosmyków. W tym celu zaleca się stosowanie kosmetyków przeznaczonych właśnie do tego rodzaju włosów.
Stosuj szampony, które zawierają w składzie wyciąg z orzecha, aloesu, pokrzywy, nagietka bądź skrzypu. Wyrzuć z półek łazienki szampony z dodatkiem parabenów i SLS ów, które bardzo mocno obciążają włosy, wysuszają je i powodują ich wypadanie.
Sama stosuję szampony przeznaczone dla niemowląt.
Na szczególną uwagę zasługuje tu aloes – doskonale nawilża i regeneruje pasma, dotlenienia komórki skóry głowy, a także stanowi bogate źródło witamin i składników mineralnych.
Z kolei pokrzywa ma naturalne właściwości przyciemniania włosów.
Możesz wykonywać płukanki ziołowe z wyżej wymienionych ziół. Po każdorazowym umyciu włosów przelej przez nie wykonany wcześniej napar ziołowy, a następnie odciśnij włosy z nadmiaru wody i wysusz je jak zawsze.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby również wykonywać z tych ziół herbatki i popijać od czasu do czasu.
Farbowanie włosów, również jest silną ingerencją chemiczną skierowaną w stronę delikatnych włosów.
Z jednej strony chowamy siwe włosy, a z drugiej obciążamy je jeszcze bardziej i tym samym osłabiamy. Siwe włosy mężczyznom dodają pewnego uroku. Natomiast nam kobietom szczególnie one jakoś przeszkadzają i drażnią. Poszukaj produktów na koloryzację włosów opartych na roślinnych ekstraktach, bez amoniaku. Nie podam tu żadnych, bo włosów nie farbuję odkąd zaszłam w ciążę i tak mi już zostało. Polubiłam się z moim naturalnym kolorem.
7. Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.
Słońce ma bezpośredni wpływ na zanik melanocytów odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Dlatego korzystaj ze słonecznych, letnich dni z umiarem. Załóż osłonę na głowę jeśli spacer na świeżym powietrzu, w promieniach słońca lub opalanie na plaży wydłużą się.
Nie musisz stosować wszystkich zaleceń od razu. Zawsze jednak skoncentrowane i wszechstronne działanie przynosi najlepsze rezultaty.
Pierwsze co jednak powinnaś zrobić, to przestać się tym przejmować.
Siwe włosy to nic strasznego. To tylko oznaka upływu czasu.
Nie rób z tego problemu, wyśmiej to i zajmij się przyjemnymi sprawami. Stosuj podane powyżej metody, ale na luzie do tego podejdź.
Odwrócenie uwagi od problemu przynosi zawsze ogromne korzyści, a czasami nawet problem znika sam.
Źródła:
“Leczenie dobrą dietą” Katarzyna Lewko.
“Alkaliczny styl życia” Beata Sokołowska.
“Jednakowo odmienni. Dlaczego możemy zmieniać swoje geny” Tim Spector.
“Przeprogramuj swoje geny” Mitchell L. Gaynor
A co sądzisz o analizie pierwiastkowej włosa? Można nią uzupełniać podstawowe badania krwi żeby sprawdzić poziom meidzi i cynku?
Oczywiście jak najbardziej można wykonać analizę pierwiastkową włosa. To bardzo dobra metoda na zbadanie swojego stanu zdrowia!