Wraz z nadchodzącą wiosną niemal w każdej gazecie można przeczytać o metodach na oczyszczanie ciała. Wiele osób decyduje się na indywidualny program oczyszczania zakupiony u dietetyka, inni zaś próbują oczyszczać się na własną rękę.
Czy oczyszczanie ciała jest nam potrzebne?
Czy to jedynie bardzo chwytliwy temat, pozwalający niektórym zarobić spore ilości pieniędzy?
W końcu rynek suplementów kwitnie, a rodzajów herbatek na odchudzanie jest więcej niż rodzajów pieczywa w sklepie.
Choroby cywilizacyjne, jakie obecnie występują na ziemi, nie są wynikiem biedy lecz dobrostanu, a bardziej nieumiejętnego korzystania z tego dobrostanu. Jemy za tłusto i za słodko, nie pijemy wystarczającej ilości wody przez co notorycznie jesteśmy odwodnieni, sięgamy po żywność wysokoprzetworzoną, spożywamy za dużo mięsa wątpliwej jakości, zapominając o warzywach i owocach. Braki witamin i minerałów rekompensujemy sobie stosując suplementy myśląc, że w ten sposób nie musimy już dbać o dietę. Podejmujemy znikomy wysiłek fizyczny, tłumacząc się brakiem czasu lub zmęczeniem. Na co dzień doświadczamy sporej dawki stresu, pozwalamy aby przejął nad nami stery nie wykorzystując metod relaksacyjnych oraz wyciszających w celu pozbycia się go. Siedzimy do późnych godzin nocnych zamiast położyć się spać, wstajemy niewyspani, a w zamian za to sięgamy po kolejną filiżankę kawy.
Czy oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn jest przereklamowane czy jest to absolutna konieczność?
Odpowiedź nasuwa się sama.
Zdecydowanej większości chorób możemy zapobiec poprzez zmianę stylu życia i nie chodzi tu wyłącznie o zmianę nawyków żywieniowych. Ważne jest również to jak postrzegamy świat, jak postrzegamy siebie w tym świecie. Dopiero zmiana sposobu odżywiania połączona ze zmianą sposobu myślenia może pozytywnie wpłynąć na jakość naszego życia i stan naszego zdrowia. Gdy zaczniemy brać odpowiedzialność za nasze zdrowie i dobrze myśleć o sobie – zmiany na lepsze nastąpią samoistnie.
Niektóre z objawów świadczących o przeciążeniu organizmu toksynami:
- bóle głowy, bóle migrenowe,
- niski poziom energii,
- bezsenność
- wahania nastrojów,
- uczucie niepokoju, podenerwowanie,
- trudności z koncentracją,
- zatrzymanie wody w organizmie,
- niestrawność i gazy,
- choroby cywilizacyjne.
Dlaczego okres przedwiosenny jest najlepszy na oczyszczanie ciała z toksyn?
Przedwiośnie to bardzo dobry czas na oczyszczanie ciała. Przyroda budzi się do życia, a wraz z nią człowiek naturalnie odczuwa potrzebę odnowienia i regeneracji. Z każdym kolejnym promieniem słońca czujemy więcej energii i chęci do działania.
Ciekawe, że przyroda w tym czasie jest jeszcze bardzo spokojna, wyciszona. Niewiele chce nam dać od siebie, a to pożywienie które zebrane zostało jesienią już się kończy. Okres postu w tym czasie jest naturalną koleją rzeczy i warto z niego skorzystać.
Nie chodzi mi jednak o post w dosłownym słowa znaczeniu. Oczywiście możemy pokusić się na jakąś restrykcyjną dietę ale dobrze jest ją przeprowadzić pod okiem dietetyka. Taka dieta dr Dąbrowskiej przynosi spektakularne rezultaty, tak samo jak kilkudniowy ścisły post sokowy lub na bazie naparów ziołowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że decydując się na intensywne oczyszczanie organizmu możemy doświadczać różnych negatywnych, niekiedy nieprzewidzianych, skutków detoksu takich jak: chwilowy brak energii, nadmierne zmęczenie, zawroty głowy i inne poważniejsze. Dlatego w dzisiejszym wpisie proponuję nieco lżejszą formę detoksu, którą jesteś w stanie wykonać chodząc nawet do pracy.
Jeżeli chcemy oczyścić organizm z toksyn w warunkach domowych, nie korzystając z żadnych restrykcyjnych form detoksu, wystarczy że wyeliminujemy pewne produkty i zastąpimy je innymi oraz wprowadzimy kilka zmian w naszym życiu. Optymalny czas na podjęcie oczyszczania ciała to okres 2 tygodni.
Jak oczyścić organizm z toksyn w warunkach domowych?
Pożywienie – czego unikać:
1. Zrezygnuj z cukru, w tym z napojów słodzących. Cukier zastąp świeżymi owocami. Oczywiście wszelkie słodycze aut 🙂
2. Zrezygnuj z potraw smażonych, tłustych oraz żywności przetworzonej zawierających dodatki chemiczne.
3. Odstaw w tym czasie mięso, jajka i nabiał – działają silnie kwasotwórczo, a nabiał dodatkowo śluzotwórczo. Do spożywania nabiału w ogóle Cię nie zachęcam, a do mięsa i jajek (jajka to kopalnia składników odżywczych) wrócisz po detoksie.
4. Wyeliminuj kawę, alkohol i czarną herbatę – działają silnie odwadniająco.
5. Jeśli dasz radę – odstaw pieczywo do zera, szczególnie chodzi tu o pieczywo na bazie drożdży. Zastąp je kaszą jaglaną, gryczaną, brązowym ryżem, soczewicą, ciecierzycą.
Po jakie produkty sięgać:
1. Spożywaj jak najwięcej warzyw, szczególnie zielonolistnych, i owoców.
2. Sięgnij po zdrowe tłuszcze, ale w niewielkich ilościach, takie jak: oleje nierafinowane, masło klarowane, olej kokosowy, ziarna, orzechy, siemię lniane.
3. Spożywaj warzywa i owoce w formie surowej.
4. Jedz dużo ciepłych, lekkich zup warzywnych, potraw gotowanych na parze, duszonych, ewentualnie pieczonych.
Warzywa: wszystkie oprócz ziemniaków.
Owoce: głównie jabłka, kiwi, ananasy, śliwki, borówka, jagody, maliny, jeżyny (niestety w tym okresie w grę wchodzą jedynie mrożonki).
Dieta surowa jest niezwykle zdrową dietą, jednak gdy dokuczają nam jakiekolwiek dolegliwości żołądkowo – jelitowe, trawienne, dobrze jest zrównoważyć jedzenie surowych pokarmów gotowanymi potrawami. W ajurwedzie uważa się, że produkty poddane lekkiej obróbce termicznej są lżejsze i łatwiejsze do strawienia.
5. Pij soki warzywno – owocowe własnoręcznie wyciskane na bazie marchewki, z dodatkiem buraka, selera naciowego, kapusty zielonej.
6. Kręć koktajle z dużą ilością zielonolistnych warzyw, surowy brokuł też się nada.
7. Pij dużo wody w ciągu dnia. Do dzbanka z wodą dodaj suszone śliwki, imbir, cytrynę, limonkę. Picie ciepłej wody powoduje szybsze usuwanie toksyn z organizmu i łatwiejsze pozbywanie się kalorii. Picie letniej wody łagodzi także dolegliwości żołądkowo – jelitowe.
8. Pij napary ziołowe: szczególnie przydatne okazać się mogą herbatki na bazie:
mniszka – który ma silne właściwości odciążające wątrobę,
pokrzywy – oczyszczająca krew,
rumianku i melisy – łagodzą dolegliwości jelitowe,
kopru włoskiego – ułatwiają trawienie.
9. Korzystaj z bogactwa ziół i przypraw w kuchni, szczególnie tych które podkręcają spalanie tkanki tłuszczowej i przyspieszają trawienie czyli imbir, kurkuma, kmin rzymski, koper włoski, kolendra, pieprz cayene, cynamon, nie zapominaj o czosnku jeśli możesz go spożywać.
10. Jedz probiotyki – postaw na kiszoną kapustę, zakwas z buraków (oprócz dostarczenia probiotyków rewelacyjnie odciąży wątrobę i oczyści krew).
11. Spożywaj ostropest plamisty – kupuj ziarna i miel w młynku. Ostropest świetnie działa na detoksykację wątroby.
Powyżej wymieniłam podstawowe zalecenia jakie powinniśmy stosować podczas oczyszczania organizmu.
Dobrze jest wprowadzić w tym czasie zasadę 3 głównych posiłków dziennie i, jeśli nam się uda, na tym poprzestać. Idealne godziny na spożywanie posiłków to 9.00, 13.00 i 16.00, a po tej godzinie post. Można wtedy pic wyłącznie wodę i napary ziołowe. Nie wolno nam ograniczać kalorii. Mamy jeść do syta ale nie w nadmiarze. Jeśli odczuwasz głód między posiłkami sięgnij po owoce lub warzywa. Nie chodzi o to aby się głodzić, ponieważ jest to prosta droga do efektu jo – jo, ale żeby wzmocnić organizm, dodać mu energii i uzupełnić niedobory witaminowe.
Co jeszcze możesz zrobić w czasie oczyszczania organizmu? Te wpisy mogą Ci pomóc:
O metodzie ssania oleju:
https://skoncentrowana.pl/detoks-ciala-zdrowe-zeby-mocne-wlosy-czyli-lecznicze-wlasciwosci-ssania-oleju/https://skoncentrowana.pl/jak-zakwasic-zoladek-domowymi-sposobami/
Przepis na domowy zakwas z buraków:
https://skoncentrowana.pl/domowy-zakwas-z-burakow-idealny-na-odpornosc-i-wzmocnienie/
Przepis na domowy bulion warzywny:
https://skoncentrowana.pl/wzmacniajacy-bulion-warzywny-o-niezwyklych-wlasciwosciach-zdrowotnych/
O chlorelli i innych zielonych, pomagających usuwać toksyny z organizmu:
https://skoncentrowana.pl/odkryj-niezwykla-moc-chlorofilu-w-usuwaniu-toksyn-z-organizmu/
Ile pić wody w ciągu dnia i czy popijać pomiędzy posiłkami?
https://skoncentrowana.pl/czy-pijesz-wystarczajaca-ilosc-wody-w-ciagu-dnia/
Oczyszczanie ciała, jak wspomniałam na początku to nie tylko zmiana nawyków żywieniowych, ale również oczyszczanie myśli z nagromadzonych negatywnych emocji i myślenie o sobie dobrze. O tym w następnym wpisie, na który gorąco Cię zapraszam, a wpis niebawem pojawi się na blogu.
Źródła:
Żyj naturalnie nr 5, marzec, kwiecień 2018, dwumiesięcznik
“Leczenie dobrą dietą” Katarzyna Lewko
“Alkaliczny styl życia” Beata Sokołowska
“Smak zdrowia” Agnieszka Maciąg