Mleko jaglano – migdałowe to wyjątkowo pyszne połączenie. Dodatek kaszy jaglanej neutralizuje smak i zapach migdałów (jeśli ktoś nie lubi) i czyni mleko delikatnym i łagodnym. Ze względu na swoją nieco gęstszą konsystencję oraz brak wyraźnego zapachu idealnie nadaje się do zup, kaszek, pożywnych koktajli, kakao, a także ciast i wszelkich deserów. Uniwersalne!
Kiedy znudził mi się smak mleka kokosowego (zresztą ze względu na jego charakterystyczny smak i zapach nie wszędzie się nadaje), a z kolei kręcenie mleka migdałowego niemal dzień w dzień nie jest zbyt ekonomicznym rozwiązaniem, postanowiłam połączyć te dwa składniki ze sobą i tak powstał duet idealny – mleko jaglano – migdałowe.
Połączenie kaszy jaglanej i migdałów daje nam bardzo zdrowy i odżywczy produkt.
Chyba każdy już wie jak cenna jest dla nas kasza jaglana w codziennym menu, szczególnie dla osób na diecie bezglutenowej. Jest ona, obok żurawiny, kolejnym polskim superfood. Bogata jest głównie w witaminy z grupy B i witaminę E. Z minerałów to głównie krzem, magnez, potas, mangan, selen. Posiada ona właściwości oczyszczające, odśluzowujące i alkalizujące. Odchudzi, wzmocni, rozgrzeje i pozostawi na długo uczucie sytości.
Jest bardzo wdzięcznym materiałem do obróbki. Tworzy się z niej naleśniki, serniki, majonezy, budynie, masy do ciast, zagęszcza się nią zupy, nie wspominając o standardowej aromatycznej jaglance na śniadanie. Ze względu na swoje cechy jest niezastąpionym produktem w kuchni.
Z kolei migdały są bardzo bogate m.in. w witamny z grupy B, witaminy A i E, niezbędne nienasycone kwasy omega, wapń (o czym przeczytasz tutaj), potas, magnez, fosfor, błonnik, flawonoidy.
Co jeszcze może dla Ciebie zrobić kasza jaglana? Mleko jaglane!
Przepis na mleko jaglano – migdałowe
Składniki:
1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
2 garści migdałów
1 łyżka syropu klonowego
5 szklanek wody (1,25 l)
Wykonanie:
2 garści migdałów namocz w wodzie na noc.
Następnego dnia kaszę jaglaną ugotuj na wodzie. Ja zawsze gotuję kaszę w proporcji 1:3 (1 szklanka kaszy na 3 szklanki wody, przez 15-18 minut na wolnym ogniu pod przykryciem – zawsze gotuję więcej kaszy jednorazowo i przechowuję ją w lodówce do 2-3 dni). Odcedź migdały.
Przełóż do blendera 1/2 szklanki kaszy, migdały i dodaj 1 łyżkę syropu klonowego oraz 2 szklanki wody. Blenduj przez dłuższą chwilę. Następnie dodaj pozostałą ilość wody i zblenduj całość jeszcze przez chwilę (jeśli nie masz tak pojemnego blendera dolej tyle wody ile możesz. Uzupełnisz płyny do odpowiedniej ilości na samym końcu.
Przecedź mleko przez woreczek lub drobne sitko.Jeśli nie przeszkadzają Ci lekko wyczuwalne grudki kaszy i orzechów nie musisz w ogóle przecedzać tego mleka. Przechowuj w lodówce, a przed użyciem wstrząśnij.
Koniecznie wypróbuj do domowego kakao!
A przepis na mleko kokosowe, migdałowe i owsiane znajdziesz tutaj..
Jeśli jesteś ciekawa dlaczego mleko krowie nie do końca jest dla nas dobrym pokarmem, zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu.