W okresie zimowym nawracające infekcje górnych dróg oddechowych lubią powracać. Często są one związane z chrypką, która może skutecznie utrudnić codzienność na kilka dni. W takiej sytuacji wcale nie trzeba sięgać po leki z apteki, które naładowane są sztucznymi dodatkami. W pierwszej kolejności sięgnij po to, co bliskie naturze.
Poniżej przedstawiam Ci specjalną mieszankę zwalczającą chrypkę, którą zastosowałam u mojej 2,5 letniej córki, gdy złapało ją drobne przeziębienie, któremu towarzyszyła chrypka. Przepis znalazłam w książce Zbigniewa Nowaka “Infekcje u dzieci lecz ziołami”. Mieszanka zadziałała niezwykle skutecznie, a przy tym jest bardzo smaczna więc nie było żadnego problemu z jej podawaniem. Mam nadzieję, że Tobie również się przyda. Choć najlepiej jeśli w ogóle takie mieszanki nie będą Ci potrzebne.
Przepis na nektar z kiwi zwalczający chrypkę
Składniki:
4 dojrzałe owoce kiwi
4 cebule
1 por
3 łyżeczki cukru (kokosowy, ksylitol, stewia)
miód pszczeli do zalania
Przygotowanie:
Owoce kiwi drobno posiekaj, a cebulę i pora pokrój na drobną kostkę. Składniki nektaru układaj warstwami w słoiku (zacznij od cebuli, potem por, a na koniec kiwi) przysypując każdą warstwę łyżeczką cukru. Słoik umieść w ciepłym miejscu (blisko grzejnika) na około 5 – 6 godzin (najlepiej na noc). Po upływie tego czasu przecedź wszystko przez sitko, odciśnij mocno przez gazę resztki miazgi i zlej do szczelnego, starannie wyparzonego słoika. Do mieszanki dodaj tyle miodu, aby uzyskać dość gęsty syrop i dokładnie wszystko wymieszaj.
Uzyskany nektar przechowuj w słoiku. Przelewaj do kubeczka taką ilość nektaru jaką wypijesz w ciągu dnia (aby specyfik przed podaniem posiadał temperaturę pokojową).
Stosowanie:
Dzieciom po 5- 6 roku życia podaje się po 1 – 2 łyżeczki tego nektaru 4 – 5 razy dziennie (podczas silnych infekcji gardła i strun głosowych). Ja mojej córce podawałam ten specyfik w ilościach 1 łyżeczka 4 razy dziennie. Nie ma podanej dawki dla dorosłych ale z pewnością można przyjmować nektar w ilości 2 łyżeczki po 5 – 6 razy dziennie. Są to spore ilości miodu przyjęte w ciągu dnia, ale przyjmuje się je tylko w przypadku infekcji, jedynie przez kilka dni. Wielokrotnie spotkałam się z zaleceniami stosowania większych dawek miodu podczas infekcji. Takie zalecenie otrzymałam nawet od pediatry dziecięcego.
Jakie korzyści przynosi nektar zwalczający chrypkę?
Nektar przydaje się, kiedy dopadnie Cię przeziębienie, grypa, infekcje górnych dróg oddechowych. To niezwykle skuteczny lek przeciwkaszlowy i pomocny w chrypce (duża zasługa pora) oraz w stanach zapalnych jamy ustnej.
Ułatwia odkrztuszanie, wskazany w zapaleniu płuc i oskrzeli (upłynnia wydzielinę zalegającą w oskrzelach i pozwala na swobodniejsze oddychanie).
Szybko likwiduje dyskomfort spowodowany “drapaniem” i suchością w gardle wynikające z przeziębienia (głównie zasługa miodu). Jest zalecany dla dzieci i dorosłych o osłabionej odporności organizmu. Uodparnia na zimowe infekcje dróg oddechowych. Obfituje w szereg cennych witamin i soli mineralnych. Działa łagodnie i uspokajającą, przez co daje spokojniejszy sen dzieciom podczas trwania infekcji.
A jakie są Twoje sposoby na chrypkę?
Źródła:
“Infekcje u dzieci lecz ziołami” Zbigniew T. Nowak