W przyrodzie wszystko dzieje się we właściwym miejscu i czasie. Po lecie przychodzi jesień, a po zimie wiosna. Z początku niezbyt łaskawa, jeszcze nieco chłodna, by po miesiącu przekomarzania się z nami w czasie przedwiośnia zachwycić swoją głębią zieleni i orzeźwić ciepłym powiewem wiatru.
Przedwiośnie to czas, który natura przygotowała specjalnie z myślą o nas. Dlaczego? Ponieważ niewiele ma nam do zaoferowania. Musimy jeszcze trochę poczekać zanim z ziaren, które zasadzimy wyrosną szpinak, rzodkiewka, sałata… Dlatego właśnie jest to najlepszy moment na oczyszczenie organizmu, odciążenie wątroby, śledziony i nerek, jednym słowem na regenerację po zimie. Według tradycyjnej medycyny ludowej jest to dobry czas na post.
Nie zamierzam namawiać Cię jednak do postu o przysłowiowym “chlebie i wodzie”. Zdania w tym temacie są zresztą bardzo podzielone. Osobiście uważam, że ścisły post na dłuższą metę zbyt mocno rozleniwia układ trawienny i ostatecznie obciąża organizm zamiast go wzmocnić. Osoba decydująca się na niego musi być pod ścisłą kontrolą lekarzy, a kto ma na to czas.
Dlatego też skłaniam się ku dietom oczyszczającym trwającym do dwóch – trzech tygodni, w których stosuje się określony sposób odżywiania. Najczęściej chodzi o rezygnację z niektórych pokarmów i odpowiednie komponowanie posiłków, jak też aktywność fizyczną najlepiej na świeżym powietrzu. Liczę na to, że uda mi się niebawem odstawić córkę od piersi i przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia warzywno – owocowy post dr Dąbrowskiej, a o jego przebiegu i efektach napiszę z pewnością na blogu.
Dzisiaj o jednym ze sposobów na wzmocnienie organizmu i wiosenną regenerację czyli o soku z brzozy.
Jakie właściwości posiada sok z brzozy?
1. Posiada silne właściwości regenerujące, oczyszczające z toksyn i wzmacniające organizm, picie soku z brzozy usprawnia metabolizm, pomaga przy zaparciach, wspiera pracę wątroby i śledziony.
2. Dzięki sporej dawce elektrolitów świetnie nawadnia organizm.
3. Łagodzi bóle reumatyczne (szczególnie bóle związane z rwą kulszową – stosuje się okłady na bolące miejsca), wrzody żołądka i inne dolegliwości trawienne.
4. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów, głównie są to witaminy z grupy B i witamina C, potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, miedź oraz garbniki. W związku z tym wpływa on na poprawę stanu skóry (działa łagodząco przy trądziku, wspomaga leczenie egzemy), włosów (stymuluje porost włosów, zwiększa ich objętość, podwójny efekt uzyskasz łącząc sok z brzozy z sokiem z pokrzywy) i paznokci (szybciej rosną, są odporniejsze na złamania i inne uszkodzenia).
5. Bardzo skutecznie oczyszcza nerki dokładnie je przefiltrowując, tym samym ułatwia usuwanie kamieni moczowych oraz zapobiega ich powstawaniu. Połączenie soku z brzozy z mniszkiem lekarskim, np. w formie naparu, jest naturalnym lekarstwem na zapalenie pęcherza.
6. Silnie podkręca odporność jak również działa łagodząco w stanach chorobowych, skraca czas choroby i pomaga zbić gorączkę.
Czy to przypadek, że w czasie marcowych przeziębień, gdzie mamy do czynienia z wysypem różnych wirusów w wyniku zmian temperatur, natura podstawia nam niemal pod nos sok z brzozy?
7. Zgodnie z tym co mówi medycyna ludowa oskoła stanowi pomoc w walce z nowotworem. Nie tyle jednak leczy z raka co poprawia skutecznie samopoczucie chorego.
8. Dzięki obecności flawonoidów sok z brzozy dostarcza sporej dawki przeciwutleniaczy ujmując nam przez to kilka lat.
9. Betulina zawarta w soku z brzozy pomaga zapobiegać miażdżycy, zawałom serca oraz pomaga obniżyć wysoki cholesterol.
W jaki sposób pozyskać sok z brzozy?
W tym celu z początkiem marca należy udać się do lasu i znaleźć najlepiej około 10 letnią brzozę. Za pomocą ręcznej wiertarki trzeba wywiercić kilkucentymetrowy otwór minimum 50 cm od ziemi wiercąc w drzewie nieco pod skosem (siła grawitacji ułatwi skapywanie soku) – sok powinien od razu zacząć kroplami wypływać z drzewa. Następnie należy w przygotowany otwór włożyć plastikową rurkę i przywiązać butelkę lub inne naczynie na sok do drzewa np. sznurkiem. Dobrze jest nałożyć na wierzch butelki gazę lub coś co uniemożliwi dostanie się do środka nieproszonych gości. Można też wywiercić otwór w nakrętce i przez nią przełożyć rurkę. Butelkę najlepiej jest zostawić na 12 godzin. W ciągu doby można pozyskać 2 butelki soku (o pojemności około 1,5 litra).
Jak smakuje sok z brzozy?
Jak woda lekko mdła i nieco słodkawa. Nic nie stoi na przeszkodzie aby dodać do niego sok wyciśnięty z cytryny lub domowy syrop owocowy, starty na tarce imbir czy liście mięty. W ten sposób podkręcimy smak soku.
Ile dziennie wypijać soku z brzozy?
Dobrze jest wypić minimum 1/2 do 1 szklanki soku. Ja jednak zawsze piję więcej 🙂
Jaka jest data ważności pozyskanego soku z brzozy?
Niestety data ważności nie jest zbyt długa – z mojego doświadczenia wynika, że jest to maksymalnie 3 dni. Da się wyczuć po smaku kiedy sok uległ zepsuciu. Sok z brzozy trzymamy w lodówce.
Jak długo można pić sok z brzozy?
Dotąd aż drzewo nie zacznie puszczać liści lub gdy zauważymy, że sok zaczyna słabo kapać z drzewa. Jeśli zbyt długo będziemy pozyskiwać sok z jednego drzewa nie będzie mieć ono wystarczającej ilości soków na to, aby móc w pełni rozwinąć liście na wiosnę. Nadwyrężymy drzewo zbyt mocno. Można wtedy zmienić drzewo. Zazwyczaj z początkiem kwietnia kończy się możliwość pozyskiwania soku z brzozy.
Co zrobić z nadprodukcją soku z brzozy?
Pasteryzacja zniszczy wiele cennych składników. Mrożenie jest tu korzystniejszą opcją. Ja wykorzystuję właśnie tą drugą metodę.
Co zrobić z odwiertem w drzewie?
Zabezpiecz je pastą ogrodniczą służącą do leczenia ran drzew.
Kto nie może pić soku z brzozy?
Nie spotkałam się z informacją żeby komuś sok z brzozy mógł szkodzić. Sok z brzozy mogą pić zarówno dorośli jak i dzieci. Jeśli jednak masz jakiekolwiek zastrzeżenia (np. jesteś w ciąży) zapytaj swojego lekarza. My w rodzinie wszyscy pijemy sok z brzozy, włączając w to naszą Zu, która skosztowała soku po raz pierwszy w tamtym roku mając wówczas zaledwie 10 miesięcy.
A przy okazji, gdy jesteś w lesie przytul taką brzozę do siebie, obejmij ją swoimi rękami i poczuj moc pozytywnej energii jaka spłynie na Ciebie. Doceń przyrodę i jej uzdrawiającą siłę. Terapeutyczne działanie brzozy jest zupełnie za darmo. Skorzystaj z tej możliwości póki jeszcze można…
Pomyśl, gdyby komuś udało się jakimś cudem opatentować uzdrawiające działanie brzozy ukręciłby na tym niezły interes, a niektórzy wydaliby ostatnie pieniądze aby móc z tej możliwości skorzystać.
Ciekawe jest to, że zawsze gdy coś kosztuje (jest wyprodukowane w sztucznych warunkach lub odpowiednio zapakowane) decydujemy się na to przekonani o skuteczności produktu/metody. Gdy dostajemy coś za darmo od natury – jesteśmy sceptyczni. Na szczęście świat jeszcze nie zwariował na tyle, aby za pozyskiwanie soku z brzozy i przytulanie drzew trzeba było zapłacić.
Dlatego korzystaj i pij na zdrowie!
Źródła: