Bardzo lubię przyglądać się mojemu dziecku. Jest w ciągłym ruchu. Kiedy tylko wstanie od razu zaczyna się bawić, wchodzić na mnie, przechodzić przeze mnie tam i z powrotem w celu właściwego ułożenia misiów, przyniesienia ulubionej książki do obejrzenia. Zaraz po przebudzeniu – gotowe aby rozpocząć dzień. W ciągu dnia zaś, chodzi z jednego pokoju do drugiego, po schodach na górę i znowu na dół. Podczas mojego urlopu macierzyńskiego i jeszcze w czasie ciąży będąc na L4, choć ciąża to nie choroba 🙂 również przebywałam w ciągłym ruchu. Wówczas nie wiedziałam co to ból kręgosłupa. No, może z wyjątkiem końcówki ciąży.
Obecnie, kiedy wróciłam do pracy, a za oknem szybko robi się ciemno i jest coraz chłodniej, ruszam się zdecydowanie mniej, a system dnia zmienił się niestety trochę na niekorzyść dla moich pleców. Dawniej wieczorami, mogłam spokojnie poćwiczyć tyle ile chcę, porozciągać się aby odciążyć kręgosłup po całodniowym schylaniu się, podnoszeniu, dźwiganiu dziecka itp. Zdążyłam jeszcze przeczytać książkę.
W chwili obecnej wieczór to czas bezcenny na przygotowanie posiłków na następny dzień i ogarnięcie innych, pilnych rzeczy. Dziecię, stęsknione mamy, nie puści mnie przecież tak łatwo, po powrocie z pracy, w końcu nie widziałyśmy się 8 godzin. To dla dziecka przecież wieczność. Dlatego jeśli koniecznie chcę coś zrobić w kuchni popołudniu to z Małą na rękach, która waży nieco więcej niż kilka miesięcy temu, a to również nie pomaga w zachowaniu zdrowego kręgosłupa.
Nie można jednak zostawić go bez pomocy, bo ten w nieoczekiwanym momencie, przypomni się o swoim istnieniu w mało przyjemny sposób.
Zapewniam Cię jednak, że jeśli skorzystasz z moich pomysłów na zachowanie zdrowego kręgosłupa, ból pleców nie będzie Ci towarzyszył. Wykluczam rzecz jasna wszystkie choroby pleców, trwałe schorzenia itp, bo to zupełnie inna kwestia i kręgosłup powinien być leczony w ściśle określony sposób przez specjalistów.
W dzisiejszym wpisie skuteczne metody jak zachować zdrowie kręgosłupa, jak sprawić aby nie bolał w ciągu dnia, a jeśli do tego doprowadzimy to jak szybko odczuć ulgę. A to wszystko inspirowane w dużej mierze obserwacją dziecka.
Najlepsze sposoby na zmęczony kręgosłup
1. Pamiętaj o kręgosłupie w pracy.
Rzadko kiedy jest tak idealnie, żeby praca nie była stresująca. Zazwyczaj jest mniej lub bardziej. Najczęściej też przez 8 godzin siedzi się za biurkiem, z krótkimi epizodami wprawiania ciała w ruch, gdy trzeba coś przynieść lub zanieść.
Wykorzystaj czas w pracy na ćwiczenia z kręgosłupem. Stosuj również proste metody, które w szybki i prosty sposób odstresują Cię. Stres powoduje bowiem spięcie całego ciała, w tym kręgosłupa. Gdy napięcie puszcza często możemy odczuć ból pleców, szczególnie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Stres kumuluje się bowiem głównie w szyi. Dlatego często odczuwamy w tym właśnie miejscu dyskomfort.
Proste ćwiczenia na kręgosłup, które możesz wykonywać w pracy i w ciągu dnia:
1. Kręć szyją wykonując delikatne, wolne ruchy. Rób tak codziennie przez kilka minut, najlepiej w ciągu dnia, również przed snem. To bardzo pomaga. Szyja podczas kręcenia lubi “strzelać”. Po pewnym czasie przestanie “strzelać” – to bardzo dobry objaw.
2. W pozycji siedzącej wykonuj barkami koliste ruchy do przodu i do tyłu.
3. Pozostając w pozycji siedzącej podnoś pięty do góry i opuszczaj je na dół, a następnie podnoś palce u nóg do góry i znów opuszczaj i tak na zmianę. Jest to skuteczne ćwiczenie pobudzające układ krążenia.
4. Stań w lekkim rozkroku i pochyl się do przodu dotykając dłońmi podłogi. Następnie bardzo, bardzo powoli podnoś się do pozycji pionowej. Wykonaj tą czynność 3 razy za jednym razem. To ćwiczenie bardzo pomaga rozluźnić kręgosłup z wszelkich napięć.
5. W sytuacji stresującej skup się na oddechu. Spróbuj pooddychać głęboko i wolno przez przeponę. Im dłuższy wydech, tym lepiej. Wieczorem ponów ćwiczenie. Zdziwisz się jakie jest skuteczne.
Mniej stresu i napięć to zdrowszy kręgosłup.
2. Wprowadź ciało w “dziecięcy ruch”.
W poprzednim wpisie, który znajdziesz tutaj, pisałam już o tym, jak niekiedy błędnie patrzymy na zachowanie dzieci, podczas gdy niejednokrotnie powinniśmy brać z nich przykład. Dzieci są niezwykle swobodne w swoim zachowaniu, a przynajmniej te młodsze dzieci. Przede wszystkim zaś są w nieustającym wręcz ruchu.
Ruch, aktywność fizyczna – to punkt bezwarunkowy do wykonania aby kręgosłup dobrze funkcjonował. To oczywista sprawa ale mimo wszystko i tak zapominamy o tym fakcie w ciągu dnia. Siedzimy przykurczeni na fotelach biurowych z wlepionymi w monitor oczami, które czasami słabo dowidzą więc wzrok przybliżamy jeszcze bliżej ekranu, garbiąc się tym samym jeszcze bardziej. I tak przez 8 godzin, z przerwą na toaletę i drugie śniadanie.
Wracając do domu chcemy się odprężyć, więc kładziemy się lub siadamy przed telewizorem. A to błąd, bo ciało trzeba wprowadzić w ruch i to nie zwykły ruch ale ruch dziecięcy!
Jeśli masz dzieci to sprawa jest idealna. Jeśli nie masz – też jest dobrze.
Co zrobić aby wprawić ciało w ruch dziecięcy?
Włącz wesołą, rytmiczną muzykę i zacznij tańczyć ale nie tak normalnie, tylko tak jak dziecko. Rozluźnij się całkowicie! Niech to będzie taniec połączony z aerobikiem w najlepszym wykonaniu. Zacznij podskakiwać, wykonuj rękami szerokie koła na przemian, równocześnie. Podnoś nogi do góry ugięte, wyprostowane na boki, przeskakuj naprzemiennie z jednej nogi na drugą. Kręć szyją, kręć biodrami. Pozwól ciału przejąć stery. Poczuj jak stajesz się giętka niczym najlepszej jakości plastelina, jak falujesz niczym spadający liść z drzewa, wprawiony w ruch dzięki sile wiatru. Poczuj tą swobodę, ten luz, ten relaks i stan zen. Dziecko będzie zachwycone. Mąż tez nie odpuści takich widoków, a może nawet skutecznie zachęcisz go do wspólnej zabawy? Uwierz mi, ta metoda jest bardzo skuteczna. Stosuję ją po powrocie z pracy bardzo często i nic nie działa lepiej na mój zasiedziały kręgosłup.
Gdy jesteśmy w ruchu i zaczynamy głęboko oddychać, limfa szybciej krąży, dotleniamy każdą komórkę ciała, nie ma miejsca na jakiekolwiek zakrzepy, na jakikolwiek zastój w kręgach.
3. Przed snem porozciągaj się.
Zawsze ale to zawsze przed snem rozciągaj się. Rano też powinno się tę czynność wykonywać, ale nie zawsze jest na to czas, często spieszymy się wtedy i nie myślimy o żadnych ćwiczeniach. Dlatego tym bardziej wieczorem znajdź na to przynajmniej 15 minut.
Wykonaj poniższe ćwiczenia:
1. Usiądź na dywanie z prostymi nogami w literze V i spróbuj, nie uginając przy tym kolan, dotknąć rękami stóp. Wytrzymaj chwilę w tej pozycji.
2. Zrób rowerek – ćwiczenie to powinno być wykonywane, gdy ma się tendencję do żylaków, świetnie działa też na rozluźnienie kręgosłupa, na uwolnienie od stresów, na odpoczynek dla nóg. Należy pamiętać tylko, aby zawsze przy tego typu ćwiczeniach odcinek lędźwiowy kręgosłupa dotykał podłogi.
3. Opierając się rękami i nogami o podłogę, czyli będąc na czworaka, wykonuj tzw. koci grzbiet. Na wdechu wygnij plecy do dołu, na wydechu zaokrąglij plecy do góry. W każdej pozycji pobądź chwilę. Wydłuż w tym czasie oddech.
4. W pozycji siedzącej, ze stopami schowanymi pod pośladki, wyciągnij ręce do przodu jak najdalej potrafisz, kładąc je na podłodze (jak na zdjęciu powyżej), nie odrywając przy tym pośladków od stóp. Rozciągaj się w tej pozycji przez chwilę, a następnie przejdź do pozycji z wyprostowanymi nogami i głową zadartą do góry (prezentuje to zdjęcie poniżej).
5. Powtórz ćwiczenia, które wykonywałaś w ciągu dnia 🙂
Całość zajmie Ci zaledwie chwilę, a korzyści płynące z ich wykonywania będą spektakularne i na pewno Cię zaskoczą.
Wszystkie te czynności sama stosuję i nie odczuwam żadnego dyskomfortu związanego z bólem kręgosłupa w ciągu dnia. Gdy zdarzy mi się złapać lenia lub wybitnie nie mam czasu to już po kilku dniach czuję negatywne tego konsekwencje.
Warto pamiętać o kręgosłupie każdego dnia, aby w późniejszym wieku cieszyć się jego sprawnością. Bądźmy jak małe dzieci, jak najwięcej w ruchu, wykorzystujmy czas spędzany razem z nimi na aktywnej, wspólnej zabawie. Dzieci to uwielbiają.
Tak wiele za tak niewiele!