Poprzez zmianę stylu życia, to jak wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej oraz zmianę diety na lekkostrawną i bogatą odżywczo (ważne jest unikanie zaparć) – można bardzo skutecznie wesprzeć swoje żyły i cały układ krwionośny.
Jeżeli dołożysz do tego odpowiednią suplementację jesteś w stanie całkowicie zatrzymać ten proces, a nawet, jak można przeczytać w niektórych książkach, cofnąć go.
Z poprzedniego wpisu dowiesz się jak zadbać o swoje nogi, kiedy ma się predyspozycje do powstawania żylaków, a znajdziesz go tutaj.
Po jakie suplementy najlepiej sięgać, gdy ma się problemy z żylakami? O tym dowiesz się z dzisiejszego wpisu.
Zanim jednak sięgniesz po dostępne preparaty dobrze jest zbadać gdzie leży przyczyna problemu – czy w złej diecie, braku aktywności fizycznej czy też może żylaki są skutkiem jakiejś innej choroby (zajrzyj do poprzedniego wpisu). Właściwa identyfikacja problemu jest punktem wyjściowym w skutecznym leczeniu.
Sprawdź też czy żyły, które zostały zniekształcone, są drożne. Wybierz się w tym celu do chirurga naczyniowego.
Preparaty dostępne na rynku, które przeznaczone są dla osób borykających się z problemem żylaków mają działanie:
- wzmacniające ściany żył,
- poprawiające sprężystość oraz napięcie naczyń,
- moczopędne,
- uszczelniające.
Najlepsze efekty uzyskasz jeśli okażesz cierpliwość, będziesz systematyczna i zadziałasz holistycznie.
Lista 10 najważniejszych suplementów wspierających układ krwionośny i zapobiegających powstawaniu żylaków:
1. Witamina C.
To podstawowy suplement, który warto zażywać przy problemach z układem krążenia i żylakami. Silnie wspomaga produkcję kolagenu, przez co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych – uszczelnia je, uelastycznia i wzmacnia.
Witaminę C można stosować w formie kwasu askorbinowego lub w łagodniejszej formie dla żołądka – w postaci askorbinianu sodu.
Trudno pisać o dawkowaniu witaminy C, ponieważ zapotrzebowanie na tą witaminę waha się w ciągu dnia, a nawet godzin.
2. Kolagen.
W naczyniach krwionośnych znajdują się białka kolagenowe. Pełni on ważne funkcje w organizmie, takie jak budowanie tkanki chrzęstnej w stawach, wparcie kości przed urazami. Kolagen jest również odpowiedzialny za elastyczność skóry. Gdy w organizmie brakuje kolagenu skóra staje się cieńsza, a żyły delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia.
W przypadku suplementacji kolagenem najważniejsze jest to, żeby miał pochodzenie naturalne, a nie syntetyczne. Najbardziej znaną substancją spożywczą, w której występuje kolagen w formie naturalnej, jest żelatyna. Nie cieszy się ona jednak wysoką popularnością ze względu na sposób jej produkcji. Sporą popularnością cieszy się natomiast kolagen rybi.
Niektórzy twierdzą, że wystarczy wspomóc organizm w produkcji kolagenu, aby ten wytworzył sobie jego odpowiednią ilość. Zaleca się w tym celu spożywanie między innymi: rosołu na kościach, galaretek, chrząstek, kwasów omega 3, zdrowych tłuszczy, witamin A oraz C.
Jaką formę lepiej zastosować (wspomaganie “własnej produkcji” czy suplementację) zależy od stopnia zaawansowania problemu. W przypadku dużych zmian żylnych warto sięgnąć po kolagen w formie suplementu.
3. Witamina E.
To bardzo silny przeciwutleniacz, który mocno wspiera układ krążenia. W książce Andrew W. Saul “Wylecz się sam. Megadawki witamin”, w rozdziale poświęconym żylakom kończyn dolnych, można przeczytać o niezwykłych właściwościach leczniczych witaminy E na układ krwionośny. Ojciec autora książki miał ogromne problemy z żylakami. Jego nogi były nimi gęsto pokryte. Po suplementacji megadawkami witaminy E jego żylaki praktycznie zniknęły. Suplementacja trochę trwała (kilka lat) jednak efekty były zdumiewające.
Przyjmowanie witaminy E wiąże się z systematyczną poprawą stanu zdrowia nóg, tyle, że na widoczne efekty trzeba trochę poczekać.
Dawki witaminy E jakie stosował ojciec Andrew W. Saul’a były na poziomie 1200 jednostek dziennie. Andrew W. Saul zaleca przyjmowanie 800 jednostek witaminy E dziennie.
4. Witamina A.
Witamina A to silny przeciwutleniacz – jest bardzo skuteczny w wyłapywaniu wolnych rodników oraz pobudzaniu produkcji włókien kolagenowych.
Witaminę A najlepiej stosować w formie beta – karotenu – wtedy nie dojdzie do jej przedawkowania. Beta karoten w nadmiarze zostaje usuwany z organizmu naturalnie.
Na rynku dostępnych jest wiele suplementów z beta – karotenem w składzie.
5. Witamina D3 + K2.
Witamina D poprawia gojenie się owrzodzeń żylnych. Wzmacnia także działanie magnezu odpowiedzialnego za elastyczność i giętkość ciała. Witamina D wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i poprawia działanie systemu immunologicznego, a sprawny system immunologiczny lepiej poradzi sobie z chorobami przewlekłymi, w tym przypadku dotyczącymi układu krążenia.
W Polsce nie mamy zbyt wiele słonecznych dni w ciągu roku, a w godzinach najkorzystniejszych dla pobierania witaminy D ze słońca przebywamy najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach. Zresztą, w przypadku żylaków lepiej uważać z opalaniem nóg.
Profilaktycznie dobrze jest stosować witaminę D3 od 2000 do 5000 jednostek 1 kapsułkę dziennie w połączeniu z K2 około 200 jednostek.
Witaminę D3, aby się prawidłowo wchłaniała należy przyjmować w połączeniu z K2.
6. Rutyna.
Należy do grupy glikozydów flawonoidowych i powszechnie stosowana jest przy problemach żylnych. Poprawia przepływ krwi przez naczynia włosowate, wzmacnia i uszczelnia je zapobiegając powstawaniu pajączków i zmniejszając już istniejące. Ponadto, rutyna spowalnia proces utleniania się witaminy C. Wykazuje również działanie przeciwzapalne.
Można stosować ją w postaci suplementów, często występuje też jako składnik multiwitaminy, lub w formie maści.
7. Kasztanowiec.
W surowcach roślinnych kasztanowca wykryto całe bogactwo saponin trójterpenowych (escyna (3-13%), flawonoidy (z kwercetyną), garbniki katechinowe, karotenoidy, cukry, kwasy organiczne oraz eskulinę. Kasztanowiec uszczelnia i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych, zapobiega ich pękaniu, wzmacnia i zapobiega zakrzepom krwi.
Najczęściej można kupić w postaci maści oraz wyciągów. Kasztanowiec dostępny jest również w formie suplementu.
8. Diosmina i hesperydyna.
To silne przeciwutleniacze, wpływające na elastyczność naczyń krwionośnych i usprawniające przepływ limfy. Mają też zdolność do pobudzania produkcji kolagenu.
Znajdziesz je głównie w maściach i suplementach aptecznych.
9. Magnez.
Magnez przynosi ulgę obolałym i opuchniętym nogom. Rozluźnia i koi. Zapobiega też skurczom łydek, a zdarza się, że skurcze to jeden z pierwszych objawów problemów z układem krążenia. Magnez bardzo szybko i skutecznie działa przezskórnie w postaci oliwy magnezowej.
10. Cynk.
Cynk usprawnia gojenie się ran. Zmniejsza stan zapalny i zaczerwienienia oraz reguluje układ krążenia – wzmacnia serce oraz naczynia krwionośne. Wspiera odporność.
Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności pozyskiwać niezbędne witaminy, minerały i inne związki wspomagające układ krążenia, z pożywienia, a dopiero potem, w zależności od potrzeb i stopnia zaawansowania choroby, skorzystać z suplementów. Naturalnych składników odżywczych nie da się przedawkować, a przez niewłaściwą suplementację można sobie zaszkodzić i niepotrzebnie obciążyć wątrobę. Suplementy są potrzebne, dobre i ważne ale jeśli są przyjmowane we właściwy sposób.
Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z suplementów przez pewien okres czasu aby nadrobić deficyty i sprawdzić efekty ich działania – każdy organizm reaguje w końcu inaczej. Traktuj suplementy jako dodatek do zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety. Wtedy na pewno na efekty nie będziesz musiała długo czekać.
Źródła:
1,
“Sposób na żylaki” Krystyna Rożnowska, Mariusz Kózka
“Wylecz się sam. Megadawki witamin.” Andrew W. Saul