Twoje dziecko często choruje, ma problemy z nauką, koncentracją, częściej się irytuje, zaczyna jeść wybiórczo i ma ochotę na słodycze choć wcześniej wcale tak nie było?
Dostaje różnych wysypek, gorzej śpi?
Szukasz przyczyny tych zmian. Zastanawiasz się czy to nie spadek odporności, efekt dorastania, bo przecież w diecie nic nie zmieniłaś.
A może Ty doświadczasz któregoś z wyżej wymienionych objawów?
Odżywiacie się zdrowo, unikacie przetworzonej żywności i zażywacie podstawowe suplementy. Skąd więc te częste infekcje, katary, kaszel, wysypki, brak apetytu, zmęczenie.
Okazuje się, że rozwiązanie może być bardzo proste choć w pierwszej chwili nieoczywiste.
Najprawdopodobniej doszło do namnożenia się zbyt dużej ilości pasożytów, z którymi organizm nie jest w stanie sam sobie poradzić.
Zarobaczenie może wywoływać także problemy trawienne (wzdęcia, gazy, zaparcia) a nawet grzybicę pochwy, stóp, różne bóle mięśniowo – stawowe, depresję i, co ciekawe, również łuszczycę.
Aby mieć pewność, że źródłem powyższych objawów nie są pasożyty odrobaczanie jest rzeczą konieczną.
Jak pozbyć się pasożytów? O tym w dzisiejszym wpisie.
Jak często powinniśmy się odrobaczać?
Przynajmniej dwa razy w roku powinniśmy się odrobaczać całą rodziną – tylko wtedy ma to sens. Odrobaczanie dzieci szkolnych, a w szczególności przedszkolnych, to już rzecz wręcz oczywista. Dobrymi okresami wydają się być okres powakacyjny (latem dzieci bawią się na placu zabaw, mają większą styczność ze zwierzętami) i wiosenny.
Jeżeli zamierzasz upewnić się czy rzeczywiście Ty i domownicy macie pasożyty i chcesz wykonać test z kału to niestety, ale test ten nie jest w 100% miarodajny (około 15 – 25 % skuteczności wykrycia).
Pozbywanie się pasożytów – odrobaczanie, można podzielić na trzy zasadnicze etapy
- Zabicie pasożytów przez podanie odpowiednich środków.
- Usunięcie toksyn, które powstały w wyniku zabicia pasożytów.
- Regeneracja organizmu (proces usuwania pasożytów wbrew pozorom jest dla organizmu dość wyczerpujący, w końcu przeprowadza on generalne porządki).
Jak pozbyć się pasożytów z organizmu?
1. Zabicie pasożytów – przegląd najlepszych preparatów.
Na pozbycie się pasożytów istnieje wiele naturalnych ziół i środków aptecznych.
Najpowszechniejszymi lekami aptecznymi na pozbycie się pasożytów są:
- Pyrantelum
Lek wskazany przy owsicy, glistnicy u dzieci i dorosłych. przy zakażeniu tęgoryjcem dwunastnicy i tęgoryjcem amerykańskim.
Dla najmłodszych w formie zawiesiny, dla starszych (od 6 r.ż.) w formie tabletek do rozkruszenia i wypicia z wodą. Dawka uzależniona jest od masy ciała. Lek należy przyjąć w dwóch dawkach, druga dawka po tygodniowym odstępie czasu od przyjęcia pierwszej dawki. Wchłanianie leku zwiększa się jeśli zostanie on przyjęty po tłustym posiłku.
- Zentel
Preparat jest wskazany w leczeniu zarażeń pasożytniczych, wywołanych przez robaki wrażliwe na albendazol, takie jak: owsiki, glista ludzka, tęgoryjec dwunastnicy, tęgoryjec amerykański, węgorek jelitowy, włosogłówka, tasiemiec. Można go przyjmować w postaci tabletek lub (dla dzieci) w zawiesinie.
Dawka uzależniona jest od rodzaju pasożyta. Lek przyjmuje się albo jednorazowo albo np. przez trzy kolejne po sobie dni. Zentel jest na receptę. Nie można podawać go dzieciom poniżej 2 roku życia.
Ze środków naturalnych na pozbycie się pasożytów najbardziej znane są dwa preparaty:
- Nalewka z orzecha czarnego, goździków i piołunu
Zabija pasożyty w stadium dorosłym, przede wszystkim owsiki i glisty jelitowe. Stosuje się 2-3 razy dziennie po kilkanaście kropel z np. sokiem przez dwa tygodnie. W razie potrzeby po tygodniu przerwy należy powtórzyć stosowanie.
Przez wielu autorów (Nadieżda Siemionowa, Hulda Clark, Gienadij Małachow) nalewka z czarnego orzecha uważana jest za jeden z najskuteczniejszych środków przeciwpasożytniczych, szczególnie na glistę i owsiki.
- Krople Parafarm
Skomponowane na bazie naturalnych składników, które stwarzają niekorzystne warunki dla rozwoju pasożytów oraz ich form przetrwalnikowych.
Dawkowanie: Doustnie. Dorośli: 2 razy dziennie po 40 kropli (2 razy dziennie po 2 ml) na 30 minut przed posiłkiem przez okres 7 dni. Dzieci powyżej 3-ego roku życia: 2 razy dziennie po 15 kropli (2 razy po 0,75 ml) 30 minut przed posiłkiem przez okres 7 dni.
W celu pozbycia się pasożytów najlepiej zdecydować się na jeden z dostępnych preparatów: Pyrantelum (łagodniejsze, bardziej wskazane dla dzieci) lub Zentel (dla starszych dzieci i dla dorosłych) i wzbogacić kurację o zioła: nalewkę z orzecha lub krople Parafarm. Właśnie w taki sposób odrobaczamy się całą rodziną.
Dieta podczas pozbywania się pasożytów z organizmu
Na czas odrobaczania usuń
- produkty zawierające cukier, również owoce suszone, ogranicz spożywanie świeżych owoców.
- pszenicę,
- żywność przetworzoną,
- potrawy ciężkostrawne (organizm ma teraz ważniejsze rzeczy na głowie),
- ogranicz spożycie mięsa,
- ogranicz spożycie ziemniaków do minimum.
Wprowadź
Dieta powinna być lekka, oparta w dużej mierze na:
- warzywach, szczególnie burakach, kapuście, marchewce, dyni, porze, cebuli (gotuj, paruj, duś, jedz na surowo),
- kaszach (jaglana, gryczana, amarantus, quinoa),
- produktach bogatych w błonnik (siemię lniane, babka płesznik, nasiona chia), które ułatwią usuwanie toksyn z organizmu na bieżąco,
- smakach kwaśnych, ostrych i gorzkich,
- przyprawy: goździki, koper włoski, pieprz cayenne, szałwia, chrzan, imbir, tymianek, majeranek, rozmaryn, kurkuma, oregano, kolendra.
Produkty, które warto wprowadzić do diety podczas odrobaczania
- pestki dyni – nieobrane mają ogromną moc w usuwaniu pasożytów. Dodawaj je do koktajli bezpośrednio z dyni. Obrane pestki wsypuj do zupy lub sałatek warzywnych. Niektórzy stosują kuracje odrobaczające na bazie pestek dyni i oleju rycynowego (wywoła efekt przeczyszczający).
- olej z pestek dyni – bardzo skutecznie zwalcza pasożyty. W czasie kuracji przyjmuj rano na czczo i wieczorem. Podawaj też dzieciom. Profilaktycznie dodawaj go sosów, sałatek, zupy.
- czosnek, najlepiej na surowo – można dodać na kanapkę z masłem lub do pesto z makaronem.
- olejek oregano do picia – posiada silne działanie przeciwpasożytniczne. W czasie kuracji można dodawać olejek z oregano w ilości 1 – 2 kropelki do szklanki wody 2 razy dziennie. To bardzo silna substancja. Ma bardzo intensywny zapach i niezbyt przyjemny smak. Jeżeli chcesz podać go dziecku to dosłownie 1 kropelkę 1 raz dziennie w rozcieńczeniu z jakimś olejem i miodem. Dzieciom do 3 roku życia nie można go podawać.
- piołun do picia – kolejny, silny i bardzo skuteczny środek na pasożyty, jest składnikiem wielu preparatów na pasożyty. Jeżeli wybrałaś produkt z jego udziałem odpuść sobie picie herbatki z piołunu. Jest co najmniej nieprzyjemna w smaku więc trzymam kciuki, jeżeli zdecydujesz się na to zioło. Dla mnie jest nie do przejścia.
- ocet jabłkowy – można stosować 1 łyżeczkę na pół szklanki wody 15 minut przed posiłkiem. Przy okazji skutecznie poprawisz sobie trawienie. Niektórzy przeprowadzają kuracje przeciwpasożytnicze oparte wyłącznie na jabłkach i occie jabłkowym z bardzo dobrymi efektami. Więcej o occie jabłkowym przeczytasz tutaj.
- olej kokosowy – to skuteczny środek przeciwzapalny, antywirusowy i przeciwgrzybiczny. Wspiera zabijanie pasożytów w organizmie.

To w nieobranych pestkach dyni tkwi największa siła w walce z pasożytami. Warto dodawać je bezpośrednio z dyni do codziennych zielonych koktajli w połączeniu z jabłkami.
Jakie dolegliwości mogą wystąpić podczas pozbywania się pasożytów?
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- wymioty,
- wzmożona ochota na słodycze,
- większe zmęczenie,
- “przelewanie” w brzuchu,
- ból brzucha,
- bóle mięśni,
- podwyższona temperatura ciała,
- wysypka, świąd szczególnie w okolicach odbytu,
- objawy grypopodobne.
Kiedy pasożyty zostały zabite trzeba je teraz usunąć z organizmu. Oczywiście były one usuwane na bieżąco podczas kuracji, ale żeby mieć 100% pewność warto zastosować mały detoks organizmu. O detoksie oraz regeneracji po odrobaczaniu w kolejnym wpisie.
Źródła:
A czy podczas karmienia piersią można przyjmować jakiś środek na robaki, np. Pyrantelum?
Nie. Zarówno podczas ciąży jak też kiedy karmisz piersią nie powinnaś się odrobaczać. Toksyny przejdą z mlekiem do dziecka. Odrobacz się jak przestaniesz karmić.