Wydawałoby się, że jeśli będziesz myć codziennie zęby i chodzić regularnie do dentysty to jednocześnie zapewniasz sobie śnieżnobiałe zdrowe zęby na wiele lat. Niestety rzeczywistość jest inna, o czym boleśnie dowiadujesz się na kolejnej wizycie u dentysty, który powiadamia Cię o nowych ubytkach.
Co wpływa na zły stan zębów?
- Geny oraz okres ciąży odgrywają istotną rolę w kształtowaniu się zębów u dziecka. Jeśli na etapie ciąży powstaną niedobory składników odżywczych, głównie minerałów budujących kości takich jak: magnez, potas, fosfor, wapń oraz witamin A, D, E, K, może skutkować to słabym uzębieniem u dziecka. Często w rodzeństwie jedno dziecko ma mocne zęby, a drugie słabe – jedzą przecież to samo, najprawdopodobniej jedno odziedziczyło zęby np. po ojcu, który ma mocne zęby a drugie po matce, która ma słabsze zęby. Stąd różnice.
- Uboga dieta – to nic odkrywczego. Jeśli nie będziesz na co dzień jadła zdrowej, pełnowartościowej żywności to nie będziesz w stanie utrzymać zdrowych zębów. Zastanawiające jest to, że u naszych przodków nie występowały problemy z uzębieniem, na pewno nie na tak szeroką skalę jak ma to miejsce obecnie. Nasi przodkowie nie jedli jednak na co dzień mąki, tłuszczy rafinowanych, cukru i innej żywności przetworzonej. Jedli produkty naturalne: warzywa, owoce i od czasu do czasu mięso, które najpierw musieli sobie sami upolować.
- Jedzenie słodyczy ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie zębów. Aby strawić cukier organizm musi wykorzystać witaminy i minerały – im więcej spożywanych jest słodyczy lub innych produktów zawierających cukier, tym więcej organizm będzie potrzebował witamin z grupy B, wapnia, fosforu, magnezu i chromu do jego strawienia. Z czego je pobierze? Miedzy innymi z kości i zębów. Dzieci w okresie wzrostu wykazują bardzo duże zapotrzebowanie na substancje odżywcze. Jeśli te niezbędne składniki będą wykorzystywane do trawienia cukrów, to nie wystarczy ich na zbudowanie mocnych kości i zębów. Chodzi tu oczywiście o cukier przetworzony czyli ten ukryty w produktach spożywczych. Nie eliminuj przypadkiem owoców z diety.
- Okazuje się, że spożywanie produktów bogatych w kwas fitynowy przyczynia się do pogorszenia jakości zębów. Kwas fitynowy potrafi zmniejszyć wchłanianie się wapnia czy żelaza nawet o połowę. Produkty, które go zawierają to głównie: orzechy, nasiona, strączki, również płatki owsiane. Są jednak sposoby na to, aby pozbyć się kwasu fitynowego z produktów go zawierających – wystarczy moczyć je w wodzie przed ich spożyciem (wodę w której były płukane wylewamy). Fasolę i ciecierzycę najlepiej jest moczyć 12 godzin, orzechy włoskie 24 godziny, migdały 10 godzin, nerkowce 2 godziny.
Jak możesz poprawić stan Twojego uzębienia?
– “10 zasad zdrowego uśmiechu”
1. Myj regularnie i dokładnie zęby.
Używaj pasty do zębów o dobrym – naturalnym składzie, najlepiej bez fluoru.
Coraz bardziej powszechne są pasty do zębów domowej roboty na bazie sody oczyszczonej, oleju kokosowego, ksylitolu i olejków eterycznych.Silne działanie przeciwbakteryjne wykazują olej kokosowy i olejki eteryczne między innymi: olejek goździkowy, z drzewa herbacianego, cynamonowy i miętowy. Ksylitol wykazuje działanie przeciwpróchniczne. Soda oczyszczona przywróci właściwe ph jamy ustnej. Pamiętaj tylko, że ksylitol nie jest wskazany dla dzieci do 3 r.ż. (chodzi o możliwe rewolucje jelitowe, a dzieciom poniżej 3 r.ż trudno jest wypluć pastę).
Jeśli używasz tej ze sklepu możesz wzbogacić ją o kropelkę olejku eterycznego oraz ksylitol. Ja stosuję pasty do zębów firmy L’ angenlca.
Nie myj zębów do 30 minut po jedzeniu. Pamiętaj o delikatnym wyszczotkowaniu również języka.
2. Korzystaj ze szczoteczki do zębów o miękkim włosiu.
Te z twardym włosiem niszczą szkliwo. Jeśli szkliwo ulegnie zniszczeniu bakterie mają pełne pole do popisu. Wymieniaj regularnie szczoteczkę do zębów (co 3-4 miesiące).
3. Regularnie nitkuj zęby.
Najlepiej noś nitkę dentystyczną w torebce, żebyś w razie potrzeby mogła jej użyć. Ile to razy jabłko lub liść sałaty utknęły Ci miedzy zębami sama najlepiej wiesz. Pamiętaj jednak: najpierw nitkowanie, potem szczotkowanie.
4. Pozbywaj się kwaśnego środowiska w jamie ustnej.
Płucz usta po zjedzeniu owoców i skrobi zwykłą wodą lub wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. Zabieg ten zalkalizuje środowisko w jamie ustnej i nie dopuści do rozwoju bakterii. Nie będziesz przecież rezygnowała z owoców?
5. Płucz usta olejem najlepiej kokosowym.
Jest to niezwykle skuteczny zabieg poprawiający stan uzębienia. Przy okazji pozbędziesz się toksyn z organizmu. Dodatkowo, płukanie ust olejem kokosowym wpływa pozytywnie na remineralizację zębów, czyli odbudowę ubytków (tak, właściwą dietą i dodatkowo płukaniem ust, czyli dbaniem o higienę jamy ustnej, jesteśmy w stanie wyleczyć się z ubytków).
6. Zadbaj o dietę bogatą w witaminy i minerały.
Jedz jak najwięcej warzyw, głównie tych zielonolistnych, i owoców.
Dla zdrowia Twoich zębów spożywaj pokarmy bogate w: fosfor, wapń (o paradoksie wapnia z mleka krowiego przeczytasz tutaj, o źródłach wapnia dowiesz się z tego wpisu) magnez, witaminy z grupy B, witaminę C. Suplementuj się witaminą D3 razem z K2 – to podstawa mocnych kości i zdrowych zębów.
Teobromina zawarta w kakao wykazuje właściwości wzmacniające zęby. Przepis z wykorzystaniem kakao czyli na domową czekoladę znajdziesz tutaj. Pamiętaj tylko, że to wcale nie stanowi pretekstu do tego, aby sięgać po czekoladę częściej niż od czasu do czasu. Poza tym zwróć uwagę, że mowa tu o czekoladzie gorzkiej.
Pamiętaj aby w Twojej diecie nie zabrakło dobrej jakości probiotyków, najlepiej tych pochodzenia naturalnego czyli kiszonek (ogórki, kapusta, buraki) oraz kwasów omega 3.
7. Unikaj przetworzonej żywności.
Nie wnosi do Twojego życia nic wartościowego oprócz głodu toksycznego. Nie dostarcza niezbędnych składników odżywczych więc nie przyczyni się do budowania mocnych oraz zdrowych kości i zębów.
Badania wskazują, że dieta zbyt obfita w zboża (w tym płatki owsiane) i ziarna nie sprzyja utrzymaniu zdrowych zębów. Zawarty jest w nich szkodliwy kwas fitynowy.
Staraj się również jak najrzadziej przygotowywać posiłki na bazie mąki (nawet tej która nie jest pszenną).
8. Zrezygnuj z picia soków owocowych ze sklepu.
Są naładowane cukrem i innymi sztucznymi substancjami słodzącymi, które uszkadzają zęby.
Usuń też pozostały cukier z diety.
Znajduje się w ciasteczkach, batonikach, płatkach śniadaniowych, czasami w mlekach roślinnych, gumach, wodach smakowych, spore jego ilości znajdziesz też w suszonej żurawinie (blisko 50%!).
9. Odrobacz się.
Czy wiesz, że zarobaczenie organizmu może być przyczyną powstawania ubytków nawet już u małych dzieci? A o zarobaczenie nie trudno, nawet jeśli odżywiacie się zdrowo.
Lekarze zalecają odrobaczanie całej rodziny przynajmniej jeden – dwa razy w roku.
10. Regularnie odwiedzaj dentystę.
Jeśli pojawi się ubytek zastosuj plomby kompozytowe (unikaj amalgamatów jak ognia). W amalgamatach ukryta jest toksyczna rtęć. Usuwaj kamień nazębny. Zastanów się dwa razy zanim podejmiesz decyzję o lakierowaniu zębów.
Jeśli jednak będziesz zmuszona wybrać się do dentysty nie rozpaczaj. Nie masz wpływu na wszystko i czasami, nawet pomimo Twoich ogromnych starań, mogą pojawić się ubytki.
Z pewnością jednak stan Twoich zębów poprawi się, jeśli wprowadzisz w życie powyższych “10 zasad zdrowego uśmiechu”. Zresztą, nie tylko zębów, ale również całego organizmu.
Tego możesz być pewna!