Od prawidłowo funkcjonujących jelit zależy bardzo, bardzo wiele. Jelita to klucz do zdrowia fizycznego i psychicznego. To one biorą udział w trawieniu i przyswajaniu składników pokarmowych. To one wpływają na Twój nastrój i samopoczucie. Są ściśle powiązane z żołądkiem. Prawidłowe zakwaszenie żołądka pozwala na lepsze przyswajanie jedzenia oraz dalszą jego obróbkę. Sprawnie działający żołądek to praktycznie sukces w procesie trawienia spożywanego pokarmu. Z kolei niewłaściwa praca żołądka (m.in. niewystarczająca ilość enzymów trawiennych) wywołuje wzmożone procesy gnilne, które mogą wywołać różne przykre dolegliwości. Gdy trujących związków jest za dużo wątroba zaczyna sobie nie radzić z ich eliminowaniem w sposób bieżący i wtedy dochodzi do poważniejszych problemów zdrowotnych.
Dlatego właśnie warto wspomagać pracę żołądka i jelita cienkiego poprzez oczyszczanie ich z nagromadzonych złogów. Najlepiej kiedy taką kurację przeprowadzamy z użyciem naturalnych środków.
Jak oczyścić żołądek i jelito cienkie naturalnie? Zapraszam do wpisu.
W jaki sposób dochodzi do obciążenia żołądka i jelit?
Żołądek i jelita są najbardziej obciążone gdy sięgasz po potrawy ciężkostrawne, wysoko przetworzone, tłuste, zakwaszające organizm, bardzo słone, konserwowane chemicznie, mocno grillowane, odgrzewane, a na dokładkę dodajesz do tego alkohol. Sprawnie działającemu układowi trawiennemu nie służą też późne pory posiłków czy też nocne podjadanie – wówczas nie tylko trawienie ulega pogorszeniu ale też organizm, który przez noc miał się regenerować wydatkuje czas na strawienie dostarczonego pożywienia.
Oczyszczanie żołądka polega przede wszystkim na oczyszczaniu go z nadmiaru śluzu. Prawidłowa grubość warstwy śluzu w żołądku wynosi około 1 mm. Niewielka ilość śluzu jest potrzebna, ponieważ chroni ściany tego narządu przed drażniącym działaniem kwasu solnego i pepsyny. Śluz działa też bakteriobójczo. Kiedy dochodzi do nagromadzenia się zbyt dużej ilości śluzu na ścianach żołądka (dochodzi do tzw. nieżytu żołądka) – prawidłowe funkcje trawienne mogą zostać zaburzone.
W konsekwencji może dojść do rozwoju szkodliwej bakterii Helicobacter Pylori. Bakteria ta występuje u niemal 80 % osób ze stwierdzoną chorobą wrzodową żołądka i niemal u 100% pacjentów z wrzodami dwunastnicy. Zaliczana jest przez Agencję ds. Badań nad Rakiem do karcynogenów. Helicobacter pylori wyniszcza komórki wydzielające ochronny śluz w żołądku co z czasem powoduje poważne uszkodzenie jego ścian. Powstają nadżerki w postaci wrzodów trawiennych. Kiedy lekceważymy zasady zdrowego odżywiania, prowadzimy wyczerpujący tryb życia, często mamy do czynienia z sytuacjami stresującymi bakteria ta uaktywnia się jeszcze bardziej. Pacjentowi najczęściej aplikuje się wtedy antybiotyki. Często nawet dwie serie, ponieważ jedna dawka antybiotyku okazuje się niewystarczająca. Negatywne efekty uboczne zaczynają się pomnażać, ponieważ w wyniku antybiotykoterapii dochodzi do zaburzenia naturalnej mikroflory jelitowej.
Jakie produkty oczyszczają żołądek i jelita?
1. Miód z czosnkiem i kminkiem na Helicobacter pylori
Składniki:
5 ząbków czosnku
1 łyżka zmielonych nasion kminku
3/4 szklanki miodu
Wykonanie:
Czosnek dokładnie miażdżymy, dodajemy zmielony kminek i miód. Preparat przechowujemy w lodówce.
Dawkowanie:
Należy przyjmować po 1 łyżce miodu 3 razy dziennie. Dawkę tę najlepiej popić połową szklanki ciepłej wody lub naparu z liści babki lancetowatej. Kurację należy przeprowadzić przez 10 dni, następnie zrobić 5 dni przerwy i ponownie zażywać miód przez 10 dni.
Bakteria Helicobacter pylori jest bardzo trudna do unicestwienia. Czasami, po upływie 3 miesięcy, trzeba powtórzyć kurację.
Miód kminkowo – czosnkowy jest bardzo skutecznym preparatem przeciwko Helicobacter pylori. Wykazuje też silne działanie przeciwzapalne w obrębie jelit, potrafi unieszkodliwić bakterie gnilne. Unieszkodliwia również pasożyty przewodu pokarmowego, w tym lamblie.
2. Chrzan, cytryny i miód na oczyszczanie żołądka z nadmiaru śluzu.
Chrzan pozytywnie wpływa na funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego. Pobudza apetyt poprzez wydzielanie enzymów trawiennych, przyspiesza metabolizm, pomaga schudnąć. Zapobiega zaparciom, wzdęciom i zgadze. Jest niezastąpionym dodatkiem do potraw ciężkich i tłustych. Chrzan posiada zdolność do niszczenia bakterii gnilnych i grzybów chorobotwórczych w jelitach. Wspomaga też leczenie robaczycy.
Miód i cytryna sprzyjają usuwaniu śluzu w żołądku i dwunastnicy. Wspomagają także wydzielanie soku żołądkowego. Zarówno miód jak i cytryny działają unieszkodliwiająco na działanie bakterii Helicobacter pylori.
Jak stosować?
Wieczorem zalej 1 łyżeczkę miodu letnią wodą (nieco ponad 1/2 szklanki). Rano uzupełnij szklankę do pełna ciepłą wodą i dodaj sok wyciśnięty z 1/2 cytryny. Warto pić taką mieszankę codziennie rano. Od czasu do czasu dobrze jest zrobić przerwę w kuracji.
Chrzan dodawaj do potraw, na kanapki, do zup, sosów i innych dań. Niedługo rozpocznie się sezon na chrzan. Więcej o właściwościach zdrowotnych chrzanu przeczytasz tutaj.
3. Żywność szczególnie sprzyjająca oczyszczaniu żołądka i jelit.
Jabłka
Jabłka działają na jelita jak prawdziwa szczotka. To skarbnica pektyn, które wykazują wyjątkowo dobroczynny wpływ na pracę jelit. Sprzyjają budowaniu prawidłowej mikroflory jelitowej. Usuwają niestrawione resztki pokarmu, które stanowić mogą pożywkę dla bakterii gnilnych (wywołujących gazy, wzdęcia, nieprzyjemnie pachnący kał). Wspaniale niwelują zaparcia. Łagodzą zgagę. Bogate są również w polifenole (głównie flawonoidy), które działają głównie antyoksydacyjnie. Jabłka regulują poziom cholesterolu we krwi. Są wskazane po przeprowadzonych kuracjach antybiotykowych. Jabłka wykazują swoje prozdrowotne właściwości zarówno w formie surowej jak i pieczonej czy duszonej.
Podobno zjedzenie jednego jabłka dziennie jest w stanie uchronić nas przed nowotworem (nie zapomnij jednak o zdrowym odżywianiu!).
Czarna jagoda
W postaci surowej wspomagają proces przemiany materii i niwelują zaparcia.
W postaci przetworzonej (dżemy, suszone jagody, soki zagęszczone) zatrzymają biegunkę, zadziałają wspomagająco przy zatruciu pokarmowym i bolesnych skurczach jelit.
Jagody bardzo korzystnie działają na prace jelit. Niszczą chorobotwórcze bakterie odpowiedzialne za wzdęcia i problemy jelitowe. Są też przydatne w zespole jelita drażliwego. Owoce te chronią przed owrzodzeniem żołądka i dwunastnicy. Ułatwiają gojenie się nadżerek. Chronią przed wnikaniem różnego rodzaju toksyn z pożywienia oraz pasożytów. Czarne jagody posiadają również właściwości odtruwające. Wspomagają proces usuwania metali ciężkich z organizmu.
Pamiętaj jednak, że nie wolno spożywać jagód bezpośrednio z krzaka lub kupionych na straganie bez wcześniejszego ich umycia pod bieżącą wodą!
Śliwki
Śliwki – surowe oraz suszone – to bardzo silne antyoksydanty. Wchodzą w skład wielu preparatów, które poprawiają perystaltykę jelit i ułatwiają wypróżnianie. Skutecznie pobudzają pracę jelit, pomagają w zaparciach i ułatwiają usuwanie resztek niestrawionych pokarmów. Odtruwają z toksyn. Warto sięgać po nie po przebytych zatruciach pokarmowych oraz przy problemach z przemianą materii. Sprzyjają budowaniu prawidłowej mikroflory jelitowej. W duecie z poranną owsianką sprawdzą się doskonale.
Marchew
Marchew należy do warzyw o szczególnych właściwościach leczniczych. To bogactwo witaminy A w postaci beta karotenu. Nieocenione jest jej działanie przy usuwaniu schorzeń żołądkowych i jelitowych – wspomaga wytwarzanie kwasu mlekowego i octowego. Zatrzymuje biegunkę. Likwiduje wzdęcia i niestrawność.
Można ja spożywać zarówno na surowo (w całości, jako surówki lub soki) jak też w formie przetworzonej. Szczególnie marchew w postaci przetworzonej: w zupach, konfiturach, posiada zdolność do wchłaniania w jelitach wszelkich toksyn bakteryjnych i chroni przed stanem zapalnych w ich obrębie. Wspomaga leczenie owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Ponadto beta – karoten zawarty w marchewce blokuje związki rakotwórcze.
Na czas oczyszczania żołądka i jelit pamiętaj o 7 podstawowych punktach:
- diecie lekkostrawnej (unikaj smażenia),
- właściwym nawodnieniu organizmu,
- spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców (nie tylko w formie surowej ale też gotowanej, pieczonej, duszonej), są bogate w witaminy, minerały oraz błonnik,
- spożywaniu zwłaszcza kaszy jaglanej i owsianki oraz wywarów warzywnych,
- wyeliminowaniu żywności przetworzonej (fast foody, żywność puszkowana, gotowa),
- staraj się usunąć na czas oczyszczania nabiał, cukier i pszenicę z diety,
- kawę ogranicz do minimum, idealnie jeśli uda Ci się zrezygnować z niej na czas oczyszczania całkowicie.
Oczyszczanie żołądka i jelit przynosi korzystne efekty po około dwóch tygodniach.
Warto zadbać o sprawnie działające żołądek i jelita i oczyszczać je w sposób delikatny stosując naturalne środki oczyszczające i regulujące pracę układu pokarmowego. Kiedy wykonujemy porządki na bieżąco wtedy nie musimy sięgać po silne, chemiczne preparaty.
Źródła:
“Eko detoks od stóp do głów” Zbigniew. T. Nowak
“Alkaliczny styl życia” Beata Sokołowska
“Leczenie dobrą dietą” Katarzyna Lewko
“Jeść by życ” Joel Fuhrman.