Najważniejszym zadaniem nerek jest bieżące oczyszczanie. W ciągu doby przepływa przez nie około 1400 litrów krwi z czego wydalane jest od 1,2 do 2 litrów moczu. Zdrowa nerka potrafi wychwycić każdą substancję, którą organizm mógłby wykorzystać w procesie metabolizmu jak też każdą substancję, która jest toksyną. Nerki biorą również aktywny udział w tworzeniu się czerwonych krwinek oraz witaminy D3.
Zdrowe i sprawnie działające nerki to podstawa zdrowego i oczyszczonego organizmu. Zdrowe nerki to skarb. Jak o nie dbać, jak je oczyszczać aby pracowały prawidłowo i były w dobrej kondycji?
Oczyszczanie nerek to sprawa, której nie powinno się zaniedbywać.
Nie tylko osoby z problemami nerek powinni się regularnie oczyszczać ale także ludzie zdrowi. Jeżeli filtracja zanieczyszczeń na poziomie nerek nie jest właściwa dochodzi do gromadzenia się szkodliwych pozostałości przemiany materii (toksyn), które przedostają się wraz z krwiobiegiem do innych narządów ciała.
Sygnały, które świadczą o tym, że nerki nie działają właściwie to między innymi:
- zatrzymanie wody w organizmie,
- przemęczenie,
- ospałość,
- różnego rodzaju bóle, bóle stawów,
- apatia.
Jak widać te pierwsze sygnały nie są jednoznaczne. Można je przypisać do wielu innych przypadłości. Dlatego może zdarzyć się tak, że ktoś ma problemy z nerkami, doświadcza różnych dolegliwości ale nie wiąże ich z nerkami. Kiedy czujemy, że może być coś nie tak zawsze warto wykonać badania diagnostyczne. Jeżeli pojawił się stan zapalny poziom białka CRP z krwi wykaże go natychmiast.
Oczyszczanie nerek i równocześnie pęcherza moczowego pomaga uchronić przed pojawieniem się stanu zapalnego w obrębie tych narządów. Zahamowany zostaje proces namnażania się chorobotwórczych bakterii, usuwane są złogi kwasu moczowego (kwas ten może osadzać się w nerkach w postaci kamieni moczanowych, jak również w pęcherzu moczowym i moczowodach) i piasku.
Kuracje oczyszczające poprawiają też pracę tych narządów i działają ochronnie.

Oczyszczanie nerek to bardzo ważna sprawa. Nie warto czekać aż nerki zaczną dawać wyraźne sygnały, że coś jest nie tak.
Jak oczyścić nerki – główną oczyszczalnię naszego organizmu?
1. Woda
Woda jest kluczowa w procesie oczyszczania nerek. Woda poprawia pracę nerek. Zastanów się czy na pewno w ciągu dnia wypijasz wystarczającą jej ilość? Czy nie odczuwasz wzmożonego pragnienia? Czy nie mylisz uczucia pragnienia z głodem?
Gdy mamy odpowiednią ilość płynów w organizmie toksyny oraz resztki przemiany materii zostają sprawnie usuwane z organizmu m.in. przez nerki wraz z moczem. Krew jest na bieżąco filtrowana.
Zalecenie wypijania dużych ilości wody dotyczy osób zdrowych. Osoby z przewlekłą niewydolnością nerek powinny ograniczać płyny.
2. Brzoza – sok, liście, kwiaty
O właściwościach leczniczych soku z brzozy oraz jak pozyskiwać sok z tego drzewa napisałam szczegółowo w tym wpisie. Na to jest jednak jest jeszcze trochę za późno. Musimy poczekać do wiosny lub zaopatrzyć się w pasteryzowany sok z brzozy w aptece. Sok z brzozy fantastycznie oczyszcza nerki. Jest nieoceniona w leczeniu chorób nerek, dróg moczowych i pęcherza. Nie tylko sok z brzozy jest cenny, również jej liście i pączki, z których można przygotowywać napary.
Właściwości zdrowotne soku z brzozy:
- pomaga w przewlekłym stanie zapalnym nerek, dróg moczowych i pęcherza,
- zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych i moczowodowych,
- pomaga usunąć z organizmu kwas moczowy,
- wspomaga usuwanie bakterii odpowiedzialnych za infekcje dróg moczowych.
Jeżeli ktoś zmaga się z poważną niewydolnością nerek lub serca i występują u niego obrzęki o tym podłożu, nie powinien podejmować się leczenia brzozą.

Sok z brzozy wykazuje bardzo silne właściwości oczyszczające nerki i wzmacniające pracę tych narządów. Wzmacniająco i oczyszczająco działają również liście i kwiaty brzozy.
3. Żurawina
Żurawina jest niezastąpiona szczególnie w przypadku infekcji dróg moczowych. Skutecznie usuwa z dróg moczowych i pęcherza moczowego bakterie chorobotwórcze wywołujące zakażenia. Żurawina energetyzuje nerki i działa na nie ochronnie. Usuwa obrzęki wywołane zatrzymaniem się wody w organizmie. Ułatwia oddawanie moczu.
Z dodatkiem miodu żurawina pomaga zregenerować się osobom, które przez długi czas miały problemy z infekcjami dróg moczowych, nerek i pęcherza moczowego.
Co ważne, spożywanie żurawiny nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych jakie wynikają z długoterminowego przyjmowania popularnej furaginy na zakażenia układu moczowego. Dbanie o właściwą higienę miejsc intymnych oraz stosowanie naturalnych preparatów oczyszczających układ moczowy z bakterii może uchronić przed niejedną infekcją.
Żurawinę można przyjmować głównie w dwóch postaciach: jako sok (najlepiej bez żadnych dodatków) oraz w postaci suszonych owoców. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, co się kupuje w sklepie, ponieważ w suszonej żurawinie może znajdować się aż do 50% cukru w składzie!
Więcej o żurawinie przeczytasz tutaj.
4. Pokrzywa i rumianek
O właściwościach leczniczych pokrzywy przeczytasz tutaj. Pokrzywa wzmacnia nerki i oczyszcza z toksyn. Wspomaga leczenie stanów zapalnych. Wzmacnia krew, działa moczopędnie, przyczynia się do produkcji czerwonych krwinek (dzięki wysokiej zawartości żelaza).
Pokrzywę można przyjmować w postaci herbat oraz soków do kupienia w sklepie lub aptece. Jako herbata jest bardzo smaczna, jednak w postaci soku już niekoniecznie. Dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie jej w małych dawkach ale częściej i popijanie innym płynem.

Pokrzywa wzmacnia nerki i oczyszcza z toksyn. Wspomaga leczenie stanów zapalnych. Wzmacnia krew, działa moczopędnie, przyczynia się do produkcji czerwonych krwinek.
5. Seler naciowy i korzenny
Seler naciowy i korzenny bardzo korzystnie wpływają na stan nerek. Szczególnie dobrze działa w przypadku problemów z zatrzymywaniem się wody w organizmie. Seler pobudza zwolniony metabolizm, obniża ciśnienie krwi zwłaszcza to spowodowane niewydolnością nerek. Polecany jest osobom, u których stwierdzono obecność cukru w moczu oraz chorym na cukrzycę. Seler ponadto zwiększa filtrację nerek, zapobiega kamicy nerkowej i moczowodowej. Likwiduje stan zapalny nerek i pęcherza moczowego.
6. Pietruszka naciowa
Natka pietruszki usprawnia pracę nerek i wspaniale je oczyszcza, dzięki czemu przyczynia się do usuwania wraz z moczem szkodliwych substancji. Ułatwia oddawanie moczu i usuwa ociężałość wywołaną zatrzymaniem się wody w organizmie. Pomaga w leczeniu kamicy nerkowej i infekcji dróg moczowych.
7. Odżywianie – co wprowadzić co zmienić?
Podstawą jest zbilansowana i prawidłowa dieta bogata w warzywa i owoce, strączki, kasze, nasiona, ziarna, pestki (w przypadku nerek: szczególnie polecane są pestki dyni). Taka dieta sama w sobie działa na nerki oczyszczającą i usprawnia ich pracę. Dzięki takiej diecie sprawnie działają wszystkie narządy organizmu, cholesterol, ciśnienie i cukier utrzymują się w normie (np. wysokie ciśnienie krwi może zaburzać prawidłową pracę nerek).
Na czas oczyszczania nerek dobrze jest wprowadzić jeszcze takie produkty jak: cytryna, jagody, arbuz, jabłka, kurkuma, imbir, krwawnik.
Warto zmniejszyć spożycie soli jednak nie należy całkowicie z niej zrezygnować. Zastąp sól spożywczą solą kłodawską lub himalajską. Wystarczy naprawdę niewielka ilość soli dziennie. Zbyt duża ilośc soli w pożywieniu silnie obciąża nerki i pracę serca.
Wszelkie używki, w tym też kawa, powodują że nerki muszą wykonać o wiele większą pracę w celu pozbycia się toksyn. Szczególnie chodzi tu o alkohol i papierosy. W przypadku kawy napój ten już tak silnie zakorzenił się w naszej codzienności, że trudno wyeliminować ją z naszego menu. Nie musisz od razu z niej rezygnować ale wystarczy, że ograniczysz ilość wypijanych filiżanek dziennie. Na czas oczyszczania organizmu trzeba z niej jednak całkowicie zrezygnować.
Koniecznie należy regularnie opróżniać pęcherz. Nie czekaj aż będziesz musiała biec do łazienki. Takie działania mogą naprawdę bardzo niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu i zdrowiu Twoich nerek.
Warto wspierać nerki nie tylko w czasie oczyszczania organizmu ale każdego dnia. Wykonują one bardzo intensywną i trudną pracę bez naszego świadomego zaangażowania. Pamiętaj: zdrowe nerki to skarb, przekonał się o tym każdy kto doświadczył jakichkolwiek problemów z nimi związanych. Dbaj o nie.
Źródła:
“Eko detoks” Zbigniew T. Nowak