Moim ulubionym daniem podczas wieczoru wigilijnego jest barszcz grzybowy. To pierwsze danie jakie ląduje na stół w ten wieczór. Po całym dniu postu barszcz grzybowy smakuje wyjątkowo! Rozgrzewa, syci, a jego zapach roznosi się po całym domu już od rana…
Chciałam się dzisiaj z Tobą podzielić przepisem, który znam od dziecka na przepyszny wigilijny barszcz grzybowy. Jeżeli czytałaś mój poprzedni wpis, w którym podałam przepis na domowy chleb żytni na zakwasie to jesteśmy już w połowie drogi. Barszcz ten bowiem jest przygotowywany na takim samym zakwasie co chleb.
Gorący barszcz grzybowy plus świeży domowy chleb…. cóż więcej trzeba do szczęścia?
Taki barszcz grzybowy jest bardzo zdrowym posiłkiem. Zakwas to nic innego jak pożyteczne bakterie dla naszych jelit, a zdrowotnych właściwościach grzybów przeczytasz tutaj.
Jak wspomniałam, żeby przygotować domowy barszcz grzybowy potrzebujesz zakwasu. Jak go przygotować znajdziesz w tym wpisie. Zakwas na barszcz grzybowy robi się dokładnie tak samo, z tym że jeżeli zakwas dokarmiać będziesz przez 4 dni (a nie 5 jak w przypadku chleba) to też powinno się udać. Wiadomo – im zakwas dłużej leży tym nabiera mocy i smaku. Ważne żeby był aktywny czyli żeby miał specyficzny zapach i wygląd (charakterystyczne bąbelki na wierzchu).
Poniżej podaję przepis na barszcz grzybowy przygotowany na 1 litrze barszczu białego. Proporcje zwiększaj w miarę potrzeby 🙂
Przepis na domowy barszcz grzybowy
Składniki:
1 litr wody
2 garści suszonych grzybów najlepiej borowików (ale więcej też nie zaszkodzi:)
mleko
sól do smaku
Wykonanie:
Przygotuj wywar z suszonych grzybów. Na 1 litr barszczu potrzebne jest dwie garści suszonych grzybów (im więcej grzybów tym barszcz staje się ciemniejszy i intensywniejszy w smaku). Przełóż je do garnka i zalej wodą aby grzyby były nią zakryte. Gotuj je na wolnym ogniu przez co najmniej 30 minut do godziny.
Zagotuj 1 litr wody z solą (soli dodaj tyle jak słony lubisz barszcz, możesz go dosolić też później). Do gotującej się wody dodaj zakwas przez sitko. Zakwas do barszczu wlewaj stopniowo równocześnie mieszając barszcz chochelką lub łyżką.
Ile zakwasu dodać?
W zależności od tego jak gęsty lubisz barszcz. Będzie on gęstniał w trakcie wlewania zakwasu. Jeśli barszcz wyjdzie Ci za gęsty nic nie szkodzi – za chwilę dodasz do niego wywar z suszonych grzybów co sprawi, że barszcz rozcieńczy się.
Następnie dodaj mleko jedynie do lekkiego zabielenia barszczu – to jest bardzo mała ilość. Jeżeli nie możesz spożywać nabiału w ogóle pomiń ten krok lub dodaj niewielką ilość mleka ryżowego (jest najbardziej neutralne).
Do gotowego barszczu wlej wywar z suszonych grzybów. Jeśli lubisz dodaj też ugotowane grzyby z wywaru. Sprawdź czy barszcz trzeba jeszcze dosolić.
Odstaw go. Im barszcz dłużej “leżakuje” tym bardziej nabiera smaku. To właśnie dlatego barszcz, który został z Wigilii na drugi dzień smakuje jeszcze bardziej intensywnie.
Gotowe!
Mam nadzieję, że mój przepis zainspiruje Cię do przygotowania samodzielnie tego wigilijnego specjału!!
Ps. Z grzybami trzeba uważać w przypadku podawania ich małym dzieciom. Chodzi o dwie kwestie – ryzyko zatrucia i ich ciężkostrawność. Pisałam o tym tutaj. Ja mojej 2,5 latce pozwolę skosztować trochę barszczu grzybowego jednak będą to ilości symboliczne. Jak na razie musi zadowolić się smakiem barszczu białego, który zresztą uwielbia.