W ostatnią sobotę mieliśmy piękną pogodę, świeciło słońce, a rześkie powietrze nie wskazywało na to, żeby miało cokolwiek zaszkodzić.
Prawie cały dzień na świeżym powietrzu, być może zbyt intensywnie, może zbyt wietrznie (po drodze były zakupy, targ i plac zabaw). Skończyło się wieczorem na temperaturze u małej Zu.
Nie wiem jak dokładnie wysoką gorączkę miała córka w nocy, ale na pewno było to w granicach 39 stopni. Rano Zu miała 37,6 stopni. Pojawił się natomiast gęsty zielony katar, który minął dnia następnego. Pomyślałam, że to zapewne koniec infekcji, więc w poniedziałek i wtorek wychodziłyśmy już na podwórko, nawet we wtorek zrobiłyśmy drobne zakupy w sklepie. W środę Zu wstała z suchym i uporczywym kaszlem. Myślę, że zbyt wcześnie straciłam czujność i niestety infekcja przeszła na górne drogi oddechowe.
Z dzisiejszego wpisu dowiesz się co zastosowałam u mojej córki, aby kaszel nie przerodził się w coś poważniejszego.
Kondycja Zu podczas przechodzenia infekcji była całkiem ok, choć widać było, że katar nie spłynął jeszcze całkowicie, co utrudniało jej momentami oddychanie przez nos. Usuwanie kataru z zatok u małych dzieci jest niezwykle ważną sprawą. Niewykształcone w pełni zatoki mogą sobie nie poradzić z wydzielaniem nadmiaru śluzu i trzeba dziecku to zadanie ułatwić, żeby infekcja nie przeszła dalej np. na płuca. Dobrze jest wspomóc się inhalacjami i uczyć dziecko od najmłodszych lat jak się smarka, szczególnie gdy dziecko ma bunt na wszelkie sprzęty typu aspirator do noska. Zu nauka idzie całkiem nieźle.
Skoro Zu dostała suchego kaszlu i miała katar (tyle, że już nie zielony), a ja nie chciałam podawać jej żadnych aptecznych leków przygotowałam jej dwa domowe syropki na kaszel, które złagodzą podrażnienie górnych dróg oddechowych i wspomogą wydostanie się wydzieliny na zewnątrz. Często bowiem dzieje się tak, że kaszel suchy przechodzi u dziecka w kaszel mokry, co jest objawem świadczącym o zdrowieniu. Wówczas trzeba dbać o to, aby dziecko wykaszlało wszystko, co ma wykaszleć czyli ułatwić mu usuwanie flegmy przez inhalowanie, oklepywanie plecków, nawadnianie organizmu i podawanie np. syropków domowej receptury.
Poniżej przedstawiam Ci dwa proste przepisy na syropki na kaszel dla dziecka oraz silnie wzmacniające mleko czekoladowe.
Syrop cebulowy na kaszel
Składniki:
około 3 cebule
1 spora łyżka miodu
sok wyciśnięty z połowy cytryny
szczypta kurkumy
odrobina pieprzu
*starszym dzieciom można dodać czosnek przeciśnięty przez praskę
Wykonanie:
Cebulę posiekaj w drobną kostkę i przełóż do słoiczka, dodaj pozostałe składniki i za pomocą łyżki lub ucieraka (jakkolwiek zwał przyrząd do ucierania masy w makutrze) ubijaj przez chwilę zawartość słoika aby cebula puściła soki. Wymieszaj wszystko dokładnie, słoik zakręć lub przykryj talerzykiem i odstaw miksturę w temperaturze pokojowej w nienasłonecznione miejsce.
Już po około pół godzinie można podać pierwszą dawkę syropku. Po 2 – 3 dniach zrób nową miksturę, a tamtą wyrzuć.
Dawkowane:
2-3 łyżeczki syropku 2 – 3 razy dziennie. Taką dawkę podaję mojej córce. Zu ma prawie 2 lata i waży 11 kg.
Wszystkie składniki syropku mają silne właściwości przeciwzapalne. Cebula od lat stanowiła remedium na wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych (ma też wiele innych właściwości zdrowotnych). Ułatwia wykrztuszanie wydzieliny oraz silnie wzmacnia odporność przyspieszając proces zdrowienia. Miód i kurkuma to dwa naturalne antybiotyki. Cytryna ma właściwości odkażające i jest bogata w witaminę C. Nie wyciskam jednak całej do syropu, ponieważ wtedy nie jest już taki smaczny i Zu mniej chętnie go pije. Córka zresztą nie powie mi jeszcze czy drapie ją gardło np. od kaszlu czy nie. A jeśli tak by było to nadmiar cytryny może nieco podrażnić i tak już podrażnione gardło. Poza tym, jest to przepis na syrop dla dzieci, więc musi być też smaczny. W wersji dla dorosłych byłoby bardziej hardcorowo (dorzuciłabym na pewno czosnek, goździki i kardamon).
Syrop ananasowy na kaszel
Składniki:
1 szklanka soku z ananasa
sok wyciśnięty z 1/2 cytryny
sok wyciśnięty z kawałka imbiru (niewielka ilość)
1 łyżka miodu
szczypta soli i niewielki dodatek pieprzu
Wykonanie:
Aby uzyskać sok z ananasa i imbiru przeciskam je przez sokowirówkę. Przelewam do słoiczka i dodaję rozpuszczony, na bardzo wolnym ogniu, miód oraz sok wyciśnięty z połowy cytryny, sól i pieprz. Syrop przechowuję w lodówce.
Dawkowanie:
2 łyżki syropku 3 razy dziennie. Syropek można dodać do zielonego koktajlu.
Ananas to owoc o niezwykłych właściwościach.To nie tylko skarbnica witamin i minerałów, ale też środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Według ostatnich badań sok z ananasa jest 500 razy skuteczniejszy niż apteczne syropy na kaszel i 5 razy szybciej wyleczy z kaszlu niż inne popularne preparaty dostępne na rynku. Mieszanka soku ananasowego z surowym miodem, solą i pieprzem bardzo dobrze rozpuszcza śluz i uspokaja drażniący, uporczywy kaszel. Właściwości te ananas zawdzięcza substancji o nazwie bromelaina, która zawarta jest w tym owocu – zmniejsza gęstość śluzu, a przez to ułatwia jego usuwanie.
Kto powinien zachować ostrożność?
Osoby, które mają alergię na pszenicę, seler, marchew, koper włoski czy pyłki traw, mogą być uczulone także na bromelainę zawartą w ananasie. Dlatego alergicy, a także osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz nadkwaśność, jak również te zmagające się z chorobami wątroby i nerek, nie powinny jeść owoców ananasa i pić wyciśniętego z nich soku.
Wzmacniające mleko czekoladowe
Składniki:
1 szklanka mleka roślinnego np. kokosowego
1 łyżeczka surowego kakao np. Decomorreno
1 łyżeczka oleju kokosowego nierafinowanego
1 płaska łyżeczka miodu
1/3 łyżeczki kurkumy
szczypta pieprzu
Wykonanie:
Wszystkie składniki oprócz miodu wlej/wsyp do rondelka i mieszaj na wolnym ogniu przez chwilę (około 2 minuty). Pod koniec dodaj miód i mieszaj aż się rozpuści. Podaj dziecku gdy napój lekko przestygnie. Ja podaję ten napój małej Zu wieczorem, można też w ciągu dnia.
Olej kokosowy posiada silne właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Dlaczego również kakao? Według ostatnich badań (przeprowadzonych przez National Heart and Lung Institute) kakao likwiduje kaszel skuteczniej niż niektóre dostępne leki. Kaszlący pacjenci, którzy przyjmowali leki na bazie kakao, zauważyli znaczną poprawę stanu zdrowia w ciągu dwóch dni. To za sprawą teobrominy, która blokuje działanie nerwów czuciowych, co z kolei zatrzymuje odruchu kasłania. Mleko czekoladowe jest świetnym sposobem na to, aby dostarczyć dziecku teobrominy. Można również zapodać mu, ku jego uciesze, czekoladę najlepiej gorzką lub przygotować ją samemu w domu np. z tego przepisu. Czekolada rozpuszczając się w ustach, dodatkowo wytworzy w gardle warstwę ochronną i uspokoi męczący, suchy kaszel.
O tym jak wspomóc organizm dziecka podczas infekcji przeczytasz także w tym wpisie. Dowiesz się z niego między innymi jak ważne są kwestie: nawadniania, inhalowania, ciepłych kąpieli, nawilżania powietrza w domu oraz poznasz kilka naturalnym środków, które możesz spokojnie podać małemu dziecku, a przy tym nie zakłócić procesu oczyszczania, którego efektem jest powrót do zdrowia. Więcej o tym jaką rolę pełni gorączka podczas choroby dowiesz się z tego wpisu.
Zachęcam Cię do wypróbowania tych przepisów, gdy u Twojego dziecka pojawi się kaszel. Najlepiej jeśli zareagujesz szybko. Przepisy te oczywiście sprawdzą się również na dorosłych. Trzeba tylko zastosować odpowiednio większe dawki syropków i najlepiej wziąć sobie chorobowe w pracy. Pamiętaj, że nawet niepozorne, drobne przeziębienie niedoleczone może przerodzić się w stan przewlekły.
Natura szczodrze obdarowała nas naturalnymi lekami, które są naprawdę bardzo skuteczne, o ile nie zaniedbamy choroby na początku.
Pogoda za oknem sprzyja obecnie wszelkim infekcjom. Jeszcze kilka dni temu świeciło słońce i było ciepło, dzisiaj mamy śnieg za oknem i ujemne temperatury. Infekcje górnych dróg oddechowych będą się zdarzały, dlatego nie wyziębiajmy organizmu, odpowiednio się ubierajmy, pijmy herbatki z imbirem, jedzmy kaszę jaglaną i zupy warzywne no i oczywiście dużo się uśmiechajmy na co dzień, bo w końcu śmiech to zdrowie.
Źródła: