Od dłuższego już czasu stawiam na produkty, które są bliskie naturze. Wychodzę z założenia, że świat w swojej niezwykłej konstrukcji i złożoności nie mógł nas zostawić samym sobie, bez wsparcia w postaci naturalnych leków chociażby. To my odeszliśmy od tego co bliskie naszemu ciału i duszy – trochę z wygody, ale też w wyniku zmiany trybu życia. Jesteśmy notorycznie przemęczeni, niedospani i zestresowani, a nasz poziom kortyzolu jest prawdopodobnie wyższy niż u dawnych ludów koczowniczych. Nie wrzucam wszystkiego oczywiście do jednego worka, inaczej bylibyśmy dalej w erze kamienia łupanego i rozniecali ogień, no właśnie, kamieniami.
Jestem jednak przeciwna stosowaniu produktów przetworzonych tam, gdzie nie ma takiej potrzeby. Dotyczy to szczególnie leków. Dawniej, gdy byłam chora brałam popularne preparaty na przeziębienie, gdy bolała mnie głowa sięgałam po kolejną dawkę ibuprofenu, gdy czułam zmęczenie piłam trzecią kawę, a żeby się wzmocnić sięgałam po garść suplementów.
Teraz wiem, że na dłuższą metę takie myślenie nie sprawdza się i działa na nas desktrukcyjnie. Niestety, ale prawda jest taka, że pomimo wszelkich starań, nigdy nie uda nam się przechytrzyć natury i prędzej czy później przeprosimy się z nią.
Życie zgodnie z przyrodą pozwala nam żyć w pełni zdrowia i w spokoju duszy.
Przyroda na każdym kroku daje nam dokładnie to, czego potrzebujemy. Słońca i ciepłego powietrza latem, bogactwa warzyw, owoców i grzybów jesienią, aby wzmocnić się na zimę. Zimy, która wymrozi bakterie i wirusy, a nas z kolei zahartuje oraz wiosennych nowalijek, aby zregenerować się po zimie. Mowa tu oczywiście o ludziach żyjących w naszej strefie klimatycznej 🙂
Jednym z naturalnych skarbów, które podsyła nam natura w okresie kwietnia i maja jest czosnek niedźwiedzi – zioło, które jest tak naładowane substancjami odżywczymi, że po prostu nie można przejść obok tej informacji obojętnie. W końcu budzi on do życia tak wielkie i silne zwierzęta jak niedźwiedzie.
Czosnek niedźwiedzi stosowany był jako naturalny antybiotyk w leczeniu licznych chorób już w czasach średniowiecznych, a wiele badań wskazuje na to, że ma więcej właściwości leczniczych niż zwykły czosnek. Liści łudząco podobnych do liści konwalii nie sposób pomylić w związku z aromatem jaki wydziela czosnek w wyniku jego potarcia.
Substancje zawarte w czosnku niedźwiedzim posiadają szereg właściwości zdrowotnych i uodparniających, a poniżej najważniejsze z nich.
Jakie właściwości posiada czosnek niedźwiedzi?
1. Działa silnie odtruwająco, oczyszczająco i wzmacniająco.
Czosnek niedźwiedzi to taki produkt 3w1. Najpierw odtruje (szczególnie dobrze działa na wątrobę) i oczyści organizm z toksyn, a potem wzmocni i doda sił. Czosnek niedźwiedzi aktywuje szereg enzymów, które usuwają z organizmu metale ciężkie, związki toksyczne i pestycydy. Zawiera też mnóstwo dobrze przyswajalnego żelaza – podstawowego składnika hemoglobiny oraz aktywne związki siarki (siarka – silny antyoksydant, budulec kolagenu) przez co silnie wzmacnia organizm, czyści krew, usuwa wolne rodniki oraz odbudowuje chrząstki stawowe. Czosnek zapobiega też sklejaniu się płytek krwi.
2. Skuteczny przy problemach żołądkowych.
Czosnek niedźwiedzi wspomaga produkcję żółci przez co usprawnia pracę całego układu trawiennego. Zwalcza zaparcia i łagodzi biegunki, usuwa wzdęcia.
3. Chroni przed chorobami cywilizacyjnymi.
Poprzez uregulowanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów czosnek niedźwiedzi zapobiega rozwojowi miażdżycy i choroby wieńcowej. Normuje poziom cukru we krwi oraz obniża ciśnienie, działa silnie antynowotworowo. Łagodzi stany zapalne żylaków. To głównie za sprawą adenozyny zawartej w czosnku, która zmniejsza ryzyko zakrzepów i działa wspomagająco dla pracy układu sercowo – naczyniowego.
4. Wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych.
Świetnie sprawdzi się przy astmie czy zapaleniu oskrzeli. Zawarte w czosnku lotne substancje (kwasy fenolowe) rozrzedzają wydzielinę, która zalega w oskrzelach, w ten sposób ułatwiając choremu odkrztuszanie. Dzięki swoim właściwościom wzmacniającym przyspiesza zdrowienie nie zakłócając tego procesu.
5. Działa silnie bakteriobójczo, wirusobójczo oraz przeciwpasożytniczo i przeciwgrzybiczo.
Czosnek niedźwiedzi zwalcza bakterie i wirusy w naszym organizmie. To naturalny antybiotyk, w związku z tym nie wyrządzi krzywdy naszej mikroflorze jelitowej i nie osłabi odpowiedzi immunologicznej jak ma to miejsce podczas stosowania tradycyjnej antybiotykoterapii. Czosnek niedźwiedzi usuwa pasożyty z organizmu (świetnie radzi sobie z owsikami i glistą ludzką). Posiada też zdolność usuwania drożdżaka Candida albicans, odpowiedzialnego za grzybicę.
6. Wzmacnia włosy, skórę i paznokcie.
Właściwości te czosnek zawdzięcza głównie dzięki obecności wspomnianej już siarki. Jest ona podstawowym składnikiem keratyny – białka skóry, włosów i paznokci oraz kolagenu. Czosnek niedźwiedzi w połączeniu z sokiem z pokrzywy zadziała lepiej niż niejeden suplement.
Jak pozyskiwać czosnek niedźwiedzi zgodnie z prawem?
Pewna kobieta, którą spotkałam na targu podczas kupowania u niej warzyw w czasie naszej rozmowy tłumaczyła mi, że czosnek niedźwiedzi na terenie Podkarpacia występuje tak licznie, że każdy może go zbierać. Z kolei z tego co mi jest wiadome, czosnek niedźwiedzi jest pod ochroną częściową co oznacza, że trzeba posiadać specjalne pozwolenie od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na jego zbieranie. Postanowiłam zadzwonić do tej instytucji aby dowiedzieć się, która wersja jest prawdziwa.
Czosnek niedźwiedzi od 2004 roku objęty został częściową ochroną gatunkową, a od 2006 roku figuruje na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Zgodnie z prawem, nie można więc pozyskiwać czosnku niedźwiedziego dziko rosnącego na terenie całej Polski. Można go natomiast kupić w niektórych sklepach w formie surowej lub suszonej lub uprawiać we własnym ogródku poprzez zasadzenie sadzonek dostępnych w sklepach lub z nasion. Podobno świetnie rośnie w zacienionych miejscach i szybko się rozrasta.
Jak stosować czosnek niedźwiedzi w kuchni?
Czosnek niedźwiedzi jest bardzo smaczny. Pachnie lekko czosnkowo, ale nie tak intensywnie jak zwykły czosnek. Jest lekkostrawny więc można podawać go małym dzieciom w niewielkich ilościach (ja gotuję zupy na liściach z czosnku niedźwiedziego oraz kroję czosnek drobno do zupy).
Aby zachować jego aromat i smak warto zrobić z niego domowe pesto, dodawać do masła (masełko czosnkowe) czy podkręcić smak oliwy z oliwek dodając do niej kilka pokrojonych liści na kilka dni.
Czosnek niedźwiedzi dodaję do zup (pod koniec gotowania, żeby nie stracił swoich cennych właściwości), sosów oraz innych potraw – surowy gdy jest na niego sezon, suszony w pozostałych miesiącach. Świeży czosnek niedźwiedzi świetnie sprawdzi się w roli pesto do kanapek, makaronów czy jako dodatek do twarożku, sałatek, surówek. Wspaniale ozdobi niemal każdą potrawę.
Przepis na najprostsze pesto z czosnku niedźwiedziego:
Składniki podstawowe:
3 szklanki świeżych liści czosnku niedźwiedziego
oliwa z oliwek lub inny olej np. lniany, słonecznikowy nierafinowany w takiej ilości aby można było zblendować liście
szczypta soli
dodatkowo:
1/2 szklanki zmiksowanych na mąkę słonecznika
2 łyżki drożdży nieaktywnych
Wykonanie:
Liście czosnku opłucz, osusz i porwij na drobne kawałki. Zblenduj wszystko na pesto w dobrym blenderze, najlepszy jest malakser, pomagając sobie dawkowaniem oleju w takiej ilości, aby blendowanie było możliwe. Przełóż pesto do wyparzonych słoiczków, na wierzch dolej nieco oleju, aby naturalnie zapasteryzować pesto. Przechowuj w lodówce lub w piwnicy. Z tego co się dowiedziałam takie pesto można przechowywać nawet kilka miesięcy.
Więcej informacji na temat czosnku niedźwiedziego, jego właściwości, zastosowania, uprawy, przechowywania oraz przepisy z jego użyciem znajdziesz odwiedzając poniższą stronę:
https://czosnekniedzwiedzi.pl/
Źródła: