Nie wyobrażam sobie obecnego czasu (i długich wieczorów z nim związanych) bez zapachu naturalnych olejków eterycznych w domu. Olejki eteryczne potrafią wpłynąć na stan naszego umysłu.
W jaki sposób?
Aromaty, które wdychamy, powodują biochemiczną reakcję, która wpływa na nasze samopoczucie. Poprzez odpowiednio dobrane kompozycje zapachowe możemy dzięki nim odprężyć się lub wręcz przeciwnie pobudzić i skoncentrować. Naturalne olejki eteryczne mogą okazać się użyteczne, nie tylko w przypadku poprawy humoru. Nadają się także do wykorzystania przy codziennych czynnościach domowych oraz w przeziębieniu.
W jaki sposób można wykorzystać naturalne olejki eteryczne w domu?
1. W aromaterapii
Najpopularniejsze zastosowanie naturalnych olejków eterycznych to aromaterapia. Do aromatyzacji najlepiej posłużą kominki wodne.
W celu wykorzystania ich relaksującego działania wystarczy wlać do kominka wodnego wodę, dodać około 15 kropel wybranego olejku, lub mieszanki olejków i zapalić świeczkę (jaką świeczkę wybrać przeczytasz tutaj), którą należy umieścić wewnątrz kominka.
Gdy woda w kominku wystarczająco się nagrzeje, z kominka zacznie wydobywać się przyjemny zapach olejków.
Naturalne olejki eteryczne można dodawać także do odświeżaczy czy nawilżaczy powietrza. Szczególnie w okresie jesienno – zimowym takie wzbogacone nawilżacze powietrza, które montuje się na kaloryferach, po ich podgrzaniu (czyli gdy są ciepłe kaloryfery) rozniosą cudowne zapachy po całym domu. Gdy ktoś z nas w domu choruje, do takiego nawilżacza wkraplam olejek eteryczny. Najczęściej jest to olejek eukaliptusowy, goździkowy lub miętowy. Wspaniale udrażniają nos.
Pamiętam jak dawniej, kiedy kominki wodne nie były tak powszechne jak obecnie, olejki eteryczne dodawało się do garnka z ciepłą wodą, a twarz zakrywało ręcznikiem i wdychało w ten sposób roztwór wody z olejkiem przez kilka minut. Takie parówki są nie tylko świetne w przypadku choroby, ale również wspaniale odblokowują pory i nawilżają skórę twarzy o czym pisałam w tym wpisie.
2. Do masażu
Naturalne olejki eteryczne świetnie sprawdzą się do wykonania masażu. Olejki są skoncentrowaną esencją z roślin dlatego przed użyciem należy rozcieńczyć je z olejem roślinnym. Naturalne olejki użyte bezpośrednio na skórę mogą ją bowiem podrażnić. Przed pierwszym użyciem zawsze sprawdź wystąpienie ewentualnej reakcji alergicznej na małym fragmencie skóry.
W celu wykonania masażu należy dodać około 3 – 5 kropli olejku eterycznego do 12 kropel olejku nośnikowego, a następnie kolistymi ruchami wykonywać masaż. Zawarte w olejkach eterycznych dobrze rozpuszczalne w tłuszczach substancje zapachowe wnikają do skóry, a już kilka minut później znajdują się we krwi.
3. Do kąpieli
Aby poczuć cudownie rozluźniające działanie olejku eterycznego na całe ciało oraz uśmierzyć ból warto do kąpieli dodać wybrany naturalny olejek eteryczny (dobrze sprawdzą się olejki: rozmarynowy, sosnowy, goździkowy, eukaliptusowy).
Zasada jest następująca: 5 kropli olejku eterycznego należy połączyć z 10 – 15 kroplami olejku nośnikowego i dodać do wanny wypełnionej 1/3 wody o temperaturze około 35 – 40 stopni.
4. W kosmetyce
Naturalne olejki eteryczne świetnie sprawdzą się jako dodatek do maseczki na twarz, toniki oraz jako składnik wzbogacający szampon.
Wybrane olejki, np. z drzewa różanego, z drzewa herbacianego, można dodawać (w niewielkich ilościach 1-2 kropelki) do domowych maseczek np. na bazie glinki lub wzbogacić nimi tonik i delikatnie przemywać nim twarz.
Niektóre olejki można stosować bezpośrednio na skórę. Jednym z nich jest np. olejek z drzewa herbacianego. Ten olejek jest doskonałym antyseptykiem dlatego znalazł swoje zastosowanie m.in. w dermatologii. Można go użyć bezpośrednio na zmianę skórną czyli pryszcza (wyjątek stanowi otwarta rana) i pozostawić bez spłukiwania – w ten sposób szybko pozbędziesz się nieproszonego gościa.
Osoby, które mają problemy z przetłuszczającymi się włosami, łupieżem czy łuszczycą mogą dodać kilka kropli olejku lawendowego, rozmarynowego czy geraniowego do szamponu i wymieszać w dłoniach po czym umyć włosy i spłukać szampon. Z kolei jeżeli zależy Ci na lepszym poroście włosów możesz dodać kilka kropli olejku rozmarynowego, a gdy włosy nadmiernie wypadają: lawendowego lub tymiankowego. Również jako wcierki na bazie oliwy z oliwek.
5. Jako dodatek do domowego antyperspirantu
Jak wykonać domowy antyperspirant przeczytasz tutaj (punkt 5). Do tak przygotowanego domowego dezodorantu wystarczy dodać kilka kropli wybranego naturalnego olejku eterycznego np. z lilii wodnej, różanego, pomarańczowego, ylang ylang. Przy okazji dostarczysz sobie magnezu, który w takiej formie wchłania się niemal w 100%.
6. Do prania ubrań
Kilka kropli dowolnego naturalnego olejku eterycznego spokojnie możesz dodać do płynu do prania. Naturalne olejki eteryczne nadadzą Twoim ubraniom piękny zapach. Pamiętaj – im mniej chemii z zewnątrz tym jesteś zdrowsza. Staraj się wybierać płyny do prania, które nie są drażniące. Ja od wielu lat z powodzeniem stosuję płyny takie jak: Biały Jeleń, Bambino czy Lovela lub przygotowuję sobie domowe proszki do prania. Zrezygnowałam też z płynów do płukania na rzecz olejków.
7. Do mycia podłóg
Na co dzień do mycia podłogi stosuję wodę z octem jabłkowym i wybranym olejkiem zapachowym. Tylko od czasu do czasu użyję silniejszego środka. Podczas mycia podłogi tak przygotowanym naturalnie preparatem nie wdychasz szkodliwych chemicznych oparów ale np. naturalny zapach drzewa różanego. Czy nie brzmi dobrze?
Wdychanie oparów chemicznych (zwłaszcza podczas mycia łazienki powszechnymi silnymi preparatami) może być gorsze dla Twojego zdrowia niż palenie papierosów.
8. Przy PMS
W celu złagodzenia dolegliwości związanych z PMS połącz ze sobą po 2 krople olejku z bazylii, rumianku i lawendy z wybranym olejem bazowym, a następnie wykonaj masaż dolnej części brzucha. Olejkami eterycznymi można też nasączyć ciepły i wilgotny ręcznik, który następnie trzeba położyć na brzuchu.