Kilka dni temu w Internecie pojawiła się informacja, że przyjmowanie popularnego środka na stany zapalne organizmu – ibuprofenu – zwiększa szybkość rozmnażania się koronawirusa Covid – 19 w organizmie. W szpitalu uniwersyteckim w Tuluzie we Francji wystąpiło kilka bardzo krytycznych przypadków koronawirusa u osób w wieku 18/24 lat i 32 lata, które nie miały żadnych problemów zdrowotnych. Ich problemem było to, że kiedy wydawali się mieć objawy choroby (ból głowy, infekcje gardła, kaszlu lub gorąca) wszyscy zażyli środki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu i inne leki przeciwbólowe zawierające kortyzon.
W obecnym czasie każdy z nas jest w jakimś stopniu narażony na złapanie tego wirusa. Jeżeli ibuprofen mógłby przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia w przypadku wystąpienia choroby warto skorzystać z innych, naturalnych, preparatów uśmierzających stany zapalne organizmu, które działają równie skutecznie co popularny ibuprofen.
Polecam Ci przeglądnięcie listy poniżej z 10 naturalnymi lekami przeciwzapalnymi. Warto korzystać z nich w przypadku stanów zapalnych organizmu, bólu stawów, głowy i innych. Naturalne środki praktycznie nie mają skutków ubocznych, a już na pewno nie w tak dużym stopniu jak chemiczne preparaty.
10 bardzo skutecznych, naturalnych leków przeciwzapalnych zamiast ibuprofenu
1. Czarny pieprz.
Ostry smak pieprzu wynika z obecności składnika o nazwie piperyna, substancji zapewniającej jej przeciwzapalne działanie. Piperyna hamuje ekspresję genu związanego z zapaleniem stawów, a nawet rozprzestrzenianiem się raka MMP13. Już przy niskich dawkach zmniejsza zapalenie przez wpływ na produkcję prostaglandyn. Ponadto znacząco hamuje odczuwanie bólu i objawów zapalenia stawów przy jednoczesnym zmniejszeniu stanu zapalnego w stawach. Olejek pieprzowy stosowany zewnętrznie (pamiętaj – zawsze w rozcieńczeniu np. z olejem kokosowym lub oliwą) przynosi ulgę w stanach zapalnych i dolegliwościach reumatycznych.
2. Pieprz cayenne.
Pieprz cayenne zawiera antyzapalną substancję o nazwie kapsaicyna. Substancja ta potrafi zahamować działanie neuropeptydu odpowiadającego za stany zapalne w organizmie.
Kapsaicyna oddziałuje na tkankę uwalniającą substancję P (neuropeptyd syntezowany i uwalniany z włókien nerwowych) odpowiedzialną za rozszerzanie naczyń krwionośnych, wywoływaną także tuż po uszkodzeniu tkanki. W ten sposób kapsaicyna działa na podobnej zasadzie co stawiane choremu bańki – mobilizuje organizm do “naprawy”, wspomaga jego naturalne siły.
Pieprz cayenne wykazuje także właściwości przeciwbólowe – m.in. uśmierza ból głowy, oraz antyrakowe – kapsaicyna hamuje podział i rozrost komórek rakowych.
Produkty z kapsaicyną w składzie zmniejszają odczucie bólu w posmarowanej części ciała.
3. Kurkuma.
Przyprawę tą wykorzystuje się od ponad 4000 lat w celu łagodzenia stanów zapalnych, w leczeniu problemów trawiennych i zwalczaniu zakażeń. Jako silny antyoksydant chroni wątrobę oraz sprzyja jej regeneracji.
To wszystko za sprawą substancji czynnej zawartej w kurkumie – kurkuminie, która wykazuje silne działanie przeciwutleniające dzięki czemu skutecznie usuwa niebezpieczne wolne rodniki z organizmu, głównych winowajców stanów zapalnych. Dodatkowo kurkuma obniża stężenie enzymów COX-2, które również mogą powodować stan zapalny organizmu. Ponadto kurkuma wykazuje silne właściwości antyrakowe.
Wchłanianie kurkuminy można zwiększyć znacząco poprzez dodanie do niej szczypty pieprzu – po jej dodaniu do kurkumy kurkumina wchłania się 2000 razy bardziej.
Więcej o właściwościach kurkumy przeczytasz tutaj.
4. Rumianek.
To niepozorne zioło zaleca się szczególnie do złagodzenia stanów zapalnych jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Z kolei olej destylowany z kwiatów rumianku zawiera bisabolol i chamazulenę, które bezpośrednio zmniejszają stany zapalne organizmu. Na podstawie ostatnich badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców wiadomo, że olejek rumiankowy zabija 93% komórek MCF -7 raka piersi.
Płukanki i napary z rumianku wykorzystywane są w praktycznie wszystkich typach stanów zapalnych: od ogólnych zapaleń błon śluzowych po zapalenia spojówek, zapalenia gardła, zatoki, hemoroidy czy stany zapalne kobiecych narządów płciowych. Zioło to wykazuje również działanie łagodzące przy bólach menstruacyjnych.
5. Imbir.
Tradycyjna medycyna ludowa od wieków opierała się na właściwościach przeciwzapalnych imbiru. Istnieje wiele dowodów na to, że imbir bardzo skutecznie uśmierza bóle związane z chorobami zapalnymi, w tym z klasycznym zapaleniem stawów. Łagodzi także dolegliwości żołądkowe, nudności oraz wymioty. Przynosi ulgę również w takich dolegliwościach jak artretyzm.
Badania z 2009 r. wykazały, że kapsułki imbiru (250 mg, przyjmowane cztery razy na dobę) były tak skuteczne w łagodzeniu bólu u kobiet związanego z cyklem menstruacyjnym, jak kwas mefenamowy w ibuprofenie.
Zresztą, co jest pozytywne, w obecnym czasie mocno wzrósł popyt na imbir. Wiele osób dowiedziawszy się o jego wybitnych właściwościach przeciwzapalnych, zakupiło go. To z kolei w szybkim czasie wpłynęło na jego cenę (obecnie kilogram imbiru można kupić w niektórych sklepach za ponad 30 zł!!).
6. Arnika.
Działanie lecznicze arniki wynika przede wszystkim z zawartych w kwiatach arniki laktonów seskwiterpenowych, flawonoidów, fitosteroli, garbników i triterpenów. W stanach zapalnych stosuje się arnikę głównie do leczenia miejscowego.
Badania przeprowadzone w 2007 r. wykazały, że leczenie arniką było tak skuteczne jak działanie ibuprofenu. Przykładowo wcieranie jej w stawy przy chorobie zwyrodnieniowej efektywnie niwelowało ból w stopniu zbliżonym do niego.
Arnika pomaga łagodzić również stany zapalne dziąseł oraz owrzodzenia jamy ustnej. Preparaty na bazie arniki świetnie sprawdzą się również przy skręceniu, zwichnięciu czy stłuczeniu kończyn. Poza właściwościami przeciwzapalnymi, działają przeciwbólowo oraz rozgrzewająco.
7. Zielona herbata.
Wszystkie polifenole zawarte w zielonej herbacie mają właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, zwiększają liczbę komórek układu odpornościowego odpowiedzialnych między innymi za hamowanie reakcji autoimmunologicznej organizmu.
Zielona herbata jest szczególnie polecana w leczeniu stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym. Roślina może złagodzić także zapalenie żołądka i jelit związane z chorobą Leśniewskiego – Crohna i wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy. Pomaga też w redukcji zapalenia stawów przez spowolnienie niszczenia chrząstki związanego z chorobą.
8. Kwasy tłuszczowe omega 3.
Kwasy tłuszczowe “słyną” ze swoich właściwości niwelowania stanów zapalnych w organizmie. Badania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega 3, podawane w dawkach 1200 – 2400 mg na dobę były tak skuteczne jak ibuprofen w zmniejszaniu między innymi bólu stawów.
9. Bazylia.
Przeprowadzone przez naukowców badania dowodzą, że zawarty w listkach bazylii eugenol posiada aktywne cząsteczki skutecznie łagodzące stany zapalne stawów. Spożywany już przez jedną dobę ekstrakt z liści bazylii potrafi znacząco zmniejszyć opuchliznę i ból stawów. Jego działanie porównuje się do działania ibuprofenu czy naproksenu.
Bazylia ma dobroczynny wpływ również na stany zapalne układu trawiennego. Poprzez pobudzenie wydzielania soków żołądkowych ułatwia trawienie, działa rozkurczająco i kojąco.
10. Dziurawiec.
To jedne z najpopularniejszych ziół stosowanych w medycynie naturalnej do leczenia wielu schorzeń. W swoim składzie zawiera dużo składników mających pozytywny wpływ na nasz organizm.
Stosując dziurawiec można wyleczyć problemy związane z układem pokarmowym, nerwowym, stany zapalne skóry i wiele innych dolegliwości.
Najważniejsze składniki zawarte w dziurawcu to: hiperycyna (czerwony barwnik) odpowiadająca za działanie przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.
Badania wykazały, że jako środek przeciwbólowy dziurawiec był dwa razy bardziej skuteczny niż ibuprofen.
Pamiętaj! Skutkiem ubocznym działania hiperycyny jest generowanie nadmiernej wrażliwości na światło słoneczne.
Warto sięgać w pierwszej kolejności po to, co naturalne. Chemiczne substancje, choć skuteczne, mają mnóstwo skutków ubocznych. Szczególnie negatywnie wpływają na cały układ pokarmowy, zwłaszcza żołądek i wątrobę. Z kolei naturalne preparaty nie mają skutków ubocznych wcale lub bardzo niewiele.
To oczywiście nie jest lista zamknięta. Mamy jeszcze wiele innych preparatów działających przeciwzapalnie takich jak chociażby witamina C, witamina D z K2mk7, probiotyki, granat, kardamon, goździki, oliwa z oliwek, olej kokosowy, bańki bezogniowe.
Co dodasz do listy? Może masz swoje sprawdzone metody naturalne na łagodzenie bólu związanego ze stanem zapalnym.
Źródła:
“Leczenie dobrą dietą” Katarzyna Lewko
“Odżywianie dla zdrowia” Paul Pitchford
“Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie” Mateusz Senderski
Obecnie dużo pijam rumianku, rumianek jest wspaniały, zwłaszcza wieczorem jest pomocny. Ma wiele zalet 🙂
tak ma wiele zalet i przy tym jest taki łagodny w smaku. Ja też piję sporo rumianku, często z dodatkiem laski cynamonu i goździków, dosładzam syropem z kwiatów czarnego bzu 🙂